Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nižší zdanění menstruačních pomůcek? Mají je i potravinové banky, vzkazuje část poslanců

Menstruační tampony. Foto: Josefin, Unsplash
Menstruační tampony. Foto: Josefin, Unsplash

Menstruační pomůcky, bez kterých se většina žen neobejde, zatím vládní strany nechávají v nejvyšší, jednadvacetiprocentní sazbě DPH. Část vládních poslanců by je v rámci projednávání konsolidačního balíčku chtěla přesunout do snížené, dvanáctiprocentní sazby. Podle kritiků takového kroku jde ale pro domácnosti o malé náklady a ženy v nouzi si pro tyto pomůcky mohou dojít třeba do potravinové banky. Opozice proto chystá vlastní návrh.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česko je zemí s jednou z nejvyšších sazeb DPH na menstruační potřeby. Například v Německu si z jejich prodejů stát bere sedm procent, Skotsko se rozhodlo dávat je ženám zdarma. Téma menstruačních potřeb a jejich zatížení DPH se před časem opět řešilo i mezi poslanci.

„Menstruační pomůcky, které žena potřebuje a jsou po většinu jejího života nezbytnou součástí její osobní hygieny, jsou ve stejné sazbě jako právě cigarety nebo alkohol, a představují tedy spíše luxus,“ apelovala na kolegy ve Sněmovně opoziční poslankyně hnutí ANO Ivana Mádlová, která to označila za nehoráznost.

Ke změně by přitom mohlo dojít v následujícím roce, alespoň se o to na podzim pokusí část poslanců. Fialova vláda

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější