Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Okradli ho na internetu, rozjel proto databázi bazarových podvodníků. S nákupem nespěchejte, radí aktivista

Miroslav Kupka před třemi lety založil web Podvod na bazaru, kde eviduje případy krádeží peněz na internetových bazarech. Poškozeným rovněž bezplatně pomáhá škodu vymáhat přes exekutora. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Miroslav Kupka před třemi lety založil web Podvod na bazaru, kde eviduje případy krádeží peněz na internetových bazarech. Poškozeným rovněž bezplatně pomáhá škodu vymáhat přes exekutora. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

„Řeknete mi pak, kolik lidí si to přečetlo?“ ptá se na závěr našeho rozhovoru Miroslav Kupka. Nejde mu o vlastní slávu. Spíš ho zajímá, ke kolika lidem se dostane zpráva o jeho webu Podvod na bazaru. Zaměstnanec banky na něm shromažďuje databázi podvodníků, kteří lidi připravili o peníze na internetových bazarech. Web s tisíci záznamy od podvedených lidí spravuje ve volném čase. „Mám to jako koníček,“ říká Kupka, jehož metou je povědomí o portálu rozšířit mezi co nejvíc lidí, kteří si pak budou při nákupech na bazarech dávat větší pozor.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Jak Miroslava Kupku podvedli na bazarech a jak se s podvodníky vypořádal.
  • Proč se vyplatí policii hlásit i drobné internetové krádeže.
  • Jak se lze domoci odcizených peněz a jak dlouho to trvá.
  • Co jsou bazaroví podvodníci zač.
  • Jak se k podezřelým prodejcům staví provozovatelé bazarů.

Na webu Podvod na bazaru už máte evidovaných přes 4,5 tisíce podvodů. Za jak dlouho se vám toto číslo podařilo posbírat?

Začínali jsme zhruba před třemi lety. Takže jde o výsledek tříleté práce všech lidí, kteří se o tomto portálu dozvěděli a vložili na něj svou zkušenost.

Zmíněné číslo ukazuje pouze počet čísel bankovních účtů, které podvodníci využili. Za jedním takovým číslem si můžete představit jednotky až desítky lidí, které jeden podvodník oklamal.

Proč jste web založil?

Důvodem je, že já sám jsem byl kdysi podveden při nákupu na internetovém bazaru. Stalo se mi to bohužel opakovaně a v poměrně krátké době po sobě. Hodně mě to naštvalo a začal jsem hledat lidi, kterým se stalo něco podobného. Chtěl jsem se s nimi poradit, jak postupovat dál.

Našel jsem pouze střípky různých diskuzních fór, kde lidi řešili nějaké podvodníky, ale debatní vlákna pak víceméně končila do ztracena. Navíc lidé v jedné debatě často diskutovali o několika různých podvodnících, nebylo to tak, že by si psali o zkušenosti s jedním konkrétním člověkem, který je oklamal.

Proto mě napadla myšlenka, že by bylo fajn založit si web, který by se specializoval na nahlašování podvodů. Člověk by na něm mohl základně identifikovat podvodníka a ostatní uživatelé by pak takového podvodníka mohli na webu najít. Zkrátka že by tam bylo jedno vlákno k jednomu podvodníkovi.

Vrátil bych se k případům, kdy podvedli vás osobně. O co šlo?

Mám rád nakupování na bazarech. Myslím, že jde o pěkný způsob, jak dávat starším věcem život, takže na bazaru nakupuji poměrně často. Před lety jsem takhle bez nějaké ostražitosti pořizoval součástku do počítače za 2,5 tisíce korun.

Příběh je poměrně jednoduchý a dnes se bohužel děje i jiným lidem, kteří si na bazaru něco vyhlédnou. Chvíli komunikujete s člověkem na druhé straně, pak se domluvíte na dodání zboží a 

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

Plaváček vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Osobní finance

Rozhovory

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější