Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Drony v Moskvě znovu zasáhly symbol ruské elity. Zvykejte si, vzkazuje Zelenskyj

Budova v moskevském „City“ už podruhé zasažená ukrajinským dronem. 1. srpna 2023. Foto: Jevgenija Novoženina, Reuters
Budova v moskevském „City“ už podruhé zasažená ukrajinským dronem. 1. srpna 2023. Foto: Jevgenija Novoženina, Reuters

Útoky na symbolické cíle v Moskvě nemění situaci na frontě, ale mají mít psychologický efekt. Většina Rusů válku proti Ukrajině podporuje a Putin se podle analytiků už připravuje na to, že bude dlouhá. Přelom týdne pro Moskvu skončil i začal stejně – útoky drony. A to navzdory tomu, že ukrajinské hranice jsou od ruského hlavního města vzdáleny 500 kilometrů.

Poslední útok směřoval na jednu z nejdražších nemovitostí v Rusku. Dva drony v neděli a opět dnes zasáhly a poškodily byznys centrum a komplex mrakodrapů známý jako Moscow City.

Stále častější útoky drony v hlavním městě Ruska, které se v květnu nevyhnuly ani Kremlu, sice nezpůsobily vážné škody a situaci na ukrajinské frontě vojensky nijak nemění, pro ruské vedení jsou ale mimořádně nepříjemné.

Dokonce natolik, že předposlední útok na mrakodrapy, v nichž se scházela místní podnikatelská elita, státní televize zamlčely. Podle ruského investigativního webu Insider mají informování o podobných incidentech zakázané.

Více než o změnu poměrů na bojišti u nich zřejmě ukrajinské rozvědce, přestože se k tomu přímo nehlásí, jde o psychologickou formu odporu. I ti, kdo válku proti Ukrajině podporují (a podle průzkumů je jich v Rusku většina), se nemohou cítit stoprocentně v bezpečí ani v přísně střežené Moskvě.

Myslela jsem, že se moje budova zhroutí

„Ležela jsem v posteli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější