Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

HIV pozitivní by už nemuseli hlásit nákazu zdravotníkům. Lékařská komora je proti

Ilustrační foto: Pranidčakan Boonrom, Unsplash
Ilustrační foto: Pranidčakan Boonrom, Unsplash

Lidé s HIV by už nově nemuseli lékaře informovat o své nákaze. Změnu, o kterou pacientská organizace usiluje delší dobu, nyní navrhuje vedení České infektologické společnosti. O nových pravidlech chce jednat i ministerstvo zdravotnictví. Česká lékařská komora je ale zásadně proti, zrušení povinnosti by prý ohrozilo bezpečnost zdravotníků.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Počty nakažených HIV v Česku rostou. Loni bylo zachyceno 292 nových případů infekce, což je dosud největší počet za celou dobu sledování od roku 1985.

Přesto ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že by se některé podmínky pro tyto pacienty spíše rozvolnily. Zatímco dnes musí HIV pozitivní lidé informaci o své nákaze hlásit lékaři nebo v nemocnici, nově by se už na ně žádná podobná povinnost nevztahovala.

„Stávající zákon o ochraně veřejného zdraví obsahuje některá ustanovení, která je potřeba upravit, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější