Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Z Krymu se pomalu stává „ostrov“, dronů přibývá a na prolomení fronty se dál čeká

Operátoři dronů ukrajinské armády. Foto: Ozbrojené síly Ukrajiny
Operátoři dronů ukrajinské armády. Foto: Ozbrojené síly Ukrajiny

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Ukrajinské armádě se daří zasahovat důležitá dopravní spojení v ruském zázemí, na pohyb samotné fronty to ale nemělo vliv. Neznamená to však, že by se na ní nebojovalo, naopak. Dokládá to i naléhavost potřeby sanitek, o které z fronty žádá americká záchranářka.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Fronta téměř bez pohybu: Změny v tom, kdo ovládá jaké území, se v uplynulém týdnu prakticky neodehrály. Máme za sebou, bráno touto metrikou, jeden z nejstatičtějších týdnů ofenzivy – to ale neznamená, že by se nebojovalo. Právě naopak, o čemž svědčí i 

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější