Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo a jak platí Putina a válku? Ruští novináři sepsali průvodce oligarchií

Sjezd Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů, březen 2023. Foto: Kreml, kremlin.ru
Sjezd Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů, březen 2023. Foto: Kreml, kremlin.ru

Ruští oligarchové se až na vzácné výjimky snaží jeden za druhým přesvědčit svět o tom, že jsou pouhými byznysmeny. Válku prý nesponzorují a s Putinem se sotva znají. Teď ruští investigativní novináři z webu Projekt odhalili, kdo lže hodně a kdo míň.

Rusové zabili Irinu Filkinu 5. března 2022. Dnes se ví přesně, jak a z jaké zbraně. I smrt dalších civilistů z ukrajinské Buči je dostatečně popsána a zbraně, kterými na ně okupační vojska střílela, je možné snadno identifikovat.

Filkina byla zastřelena z BMD 2, což je obojživelné pásové obrněné vozidlo vybavené automatickým kanonem 2a42. Zatímco samotné vozidlo vyrábí státní koncern Rostěch, střelná zbraň, ze které vojáci vypálili i na Irinu, je z dílny soukromého podniku Tulmašzavod. Ten vlastní Valerij Dautov.

Dautov dříve sloužil státu právě v Rostěchu a je otázka, zda si tam mohl vydělat na soukromou zbrojovku. Možná mu obří zisky přinesli krabi, jejichž obchodováním se také zabývá. Nebo mu pomohli přátelé, mezi které patří i slavní bratři Rotenbergové – oligarchové, magnáti, pilíře ruské státní mašinerie a jedni z nejbližších druhů Vladimira Putina.

Ruský oligarchický svět je propletený s tím politickým i s podsvětím. Ruský investigativní tým Projekt se pokusil v něm vyznat a zjistit, kdo Putinovu válku platí.

Buča a česká oligarchická stopa

Ruská armáda je dnes největším zákazníkem mnohých ruských oligarchů. Objednává si za takové částky, o kterých se výrobcům nejen zbraní, ale i nejrůznějších, na první pohled mírumilovných komponentů, ale třeba i paliva a jídla do loňského února ani nesnilo. Válečné kontrakty, které se povedlo odhalit, přesáhly podle investigativní skupiny Projekt už 200 miliard rublů.

Oligarchové sice bohatnou na válce, ale mnozí prosí Západ, aby je vyškrtl ze sankčních seznamů. Nakolik jsou tito lidé zodpovědní za smrt Ukrajinců?

I tato žena zemřela poté, co na ni vystřelil ruský okupant ze zbraně, kterou pomohl vyrobit některý z ruských oligarchů. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jak kdo. U většiny slavných jmen je ale možné si už učinit poznámku „zodpovědný v plném rozsahu“. Přesto mnohá jména na sankčních seznamech zemí, kde nejvíce investovali, chybějí.

Až po roce a půl války se české úřady rozhodly na svůj národní sankční seznam zařadit i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Sankce proti Rusku

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější