Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdyby šel život zazálohovat… Jak bude vypadat Praha budoucnosti, ukáže nový český sci-fi film Bod obnovy

Václav Neužil a Matěj Hádek ve filmu Bod obnovy. Foto: Max Stano, Film Kolektiv
Václav Neužil a Matěj Hádek ve filmu Bod obnovy. Foto: Max Stano, Film Kolektiv

V sobotu byl v Uherském Hradišti oficiálně zahájen 49. ročník Letní filmové školy. Tahákem slavnostního zahájení se stala předpremiéra českého sci-fi filmu Bod obnovy, které je celovečerním debutem mladého českého režiséra Roberta Hloze.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Film, vytvořený v koprodukci Česka, Slovenska, Polska a Srbska a uvedený už na MFF Karlovy Vary, působí na domácí scéně jako příjemné překvapení, které lze minimálně v rámci žánru srovnat s úrovní mezinárodní filmové produkce.

Kromě efektního vizuálního zážitku přináší také etické dilema spojené s technologiemi, které už nejsou zcela nepředstavitelné sci-fi.

Fronta před kinem Hvězda ve Smetanových sadech se v sobotu začala tvořit víc než hodinu a půl před začátkem programu. Lidé si v ní povídali, četli i večeřeli.

Celý den se v Hradišti střídaly déšť a horko, teď na odhodlaně čekající dav prudce svítilo sluníčko. Uniklo mu jen prvních pár desítek šťastných, kteří čekali ve vestibulu kina a kteří také měli největší šanci, že se na promítání dostanou.

Sál se obsadil do posledního místa, pořadatelé usazovali diváky také po straně schodišť, i tak se zdaleka nedočkali všichni. Do běžné distribuce Bod obnovy vstupuje letos v září. Na co se diváci mohou těšit?

Život se zálohou

Je rok 2041 v nejmenovaném velkoměstě ve střední Evropě. Auta se běžně řídí sama, 3D projekce během telefonátů jsou normou a brutalismus je cool. Kvůli zvyšujícím se společenským nerovnostem ale prudce roste

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější