Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Úprk před požáry na dovolené? Z rodinné ani klimatické krize není cesty zpět

Muž s dítětem v náručí na útěku před loňským lesním požárem na řeckém ostrově Rhodos. Foto: Lefteris Diamanidis, InTime News via AP, ČTK
Muž s dítětem v náručí na útěku před loňským lesním požárem na řeckém ostrově Rhodos. Foto: Lefteris Diamanidis, InTime News via AP, ČTK

Nepříjemně aktuální je základní zápletka nového románu o klimatické krizi I když všechno končí. Ten zdařile propojuje aktuální problematiku klimatických změn s univerzálními a nadčasovými tématy, jako jsou manželské krize, obtíže rodičovství nebo mezigenerační vztahy.

Že se neskrývaně angažované literární dílo nemůže číst jedním dechem a jeho hrdiny nemohou být mnohovrstevnaté a osobité postavy? Z rozšířeného omylu české čtenáře snadno vyvede román o klimatické krizi s výmluvným názvem I když všechno končí, který nedávno vyšel v nakladatelství Host.

Pětisetstránkový román je nejnovějším titulem uznávaného švédského novináře a spisovatele Jense Liljestranda (* 1974), který se už v minulosti dočkal nominace na prestižní Augustovu cenu. Jeho knihu z roku 2021 do češtiny skvěle přeložila Hana Švolbová.

Výsledkem je poutavý a překvapivě dramatický – místy dokonce strhující – příběh. Opírá se nejen o barvitou zápletku a nosné figury, ale taktéž o důmyslnou kompozici a širokou škálu vypravěčských prostředků.

Úprk před požáry

Už samotný začátek celého příběhu čtenáře vtáhne do víru napínavých událostí. Odehrává se v současnosti (jak lze soudit mimo jiné ze zmínek o pandemii) v průběhu několika srpnových dnů. A postupně se značně rozkošatí zásluhou častých retrospektiv, střídajících se perspektiv a početných vnitřních monologů.

Pětičlenná švédská rodina tu během dovolené prchá před rychle se šířícími požáry. V nastalém chaosu, kde lidé – ocitnuvše se nečekaně v roli „klimatických uprchlíků“ – bojují o holé životy, se Didrik, Carola i jejich tři děti Vilja, Zak a Becka uchylují ke

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější