Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fotostory: Les shořel. Ať žije les. Spáleniště v Českém Švýcarsku rok po požáru exploduje životem

"Někdo si asi představuje měsíční krajinu, ale když tam přijdete, vidíte obrovskou pestrost, tisíce možností. Restart. Semenáčky, mechy, sem tam přežívající strom, je tam slunce, stín, barvy," říká k situaci v Českém Švýcarsku ekolog Ondřej Sedláček. Foto: Ondřej Sedláček
„Někdo si asi představuje měsíční krajinu, ale když tam přijdete, vidíte obrovskou pestrost, tisíce možností. Restart. Semenáčky, mechy, sem tam přežívající strom, je tam slunce, stín, barvy,“ říká k situaci v Českém Švýcarsku ekolog Ondřej Sedláček. Foto: Ondřej Sedláček

„Žasnu nad tím, jak rychle příroda po požáru regeneruje,“ říká mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov rok po nejrozsáhlejším lesním požáru v našich soudobých dějinách. Podobně silné emoce neskrývá ani ekolog Ondřej Sedláček. „Když jsem po pár měsících viděl spáleniště, skoro jsem nedýchal. Ten pohled byl fascinující. Ta ohromná pestrost.“ V rozhovoru nad fotografiemi ze spáleniště, které se v mnoha místech zelená novým životem, popisují proces obnovy přírody i další ekologické souvislosti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Mám dva silné, vlastně velmi protichůdné pocity. Ten první odráží převažující pocity ve společnosti, tedy jistou netrpělivost. Pocit, že obnova jde pomalu. Žijeme v rychlé době, člověk by chtěl mít všechno hned,“ říká mluvčí národního parku Tomáš Salov.

„Ale tento pocit rychle střídá pocit opačný, úžas nad tím, jak rychle plocha po požáru regeneruje. Před rokem to byly rozsáhlé černé plochy, ale kolik tam teď je života! Loni na podzim jsme měli radost z každého zeleného lístečku, teď je to úplná exploze. Je to fascinující,“ dodává.

Před rokem v rozhovoru s Deníkem N mluvil o možných příčinách požáru a vyjádřil naději, že příroda se s ohněm vypořádá po svém.

„Rád bych se vyhnul podezření, že se nějak raduju z toho, že ta plocha shořela. Ale my

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ekologie

Požár u Hřenska

Příroda

Rozhovory

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější