Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (515. den): Svědectví Ukrajinců z první linie: ztráty jsou velké, zisky malé, morálka otřesená

Pohřeb ukrajinského vojáka Bohdana Kobylianského. Padl na Donbase. Jevgenij Maloletka, ČTK/AP
Pohřeb ukrajinského vojáka Bohdana Kobylianského. Padl na Donbase. Jevgenij Maloletka, ČTK/AP
  • Každých sto metrů postupu stojí čtyři až pět mužů.
  • Rusové překonali řeku Žerebec a postoupili asi o pět kilometrů.
  • Ukrajinci útočili na Moskvu, Rusové dvě stě metrů od rumunské hranice.
  • Mapa dne: Situace na řece Žerebec.
  • Videa dne: Dva poškozené Leopardy. Jeden dostal dron, druhý mina.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 23. července. Situace na některých místech už může být jiná.

Každých sto metrů postupu stojí čtyři až pět mužů. Když loni koncem srpna oznámila ukrajinská armáda začátek ofenzivy v Chersonské oblasti, dlouhé týdny se zdálo, že k ničemu nevede. Pokud vůbec, tak Ukrajinci postupovali po stovkách metrů, maximálně v jednotkách kilometrů.

Mezitím však systematicky ničili ruské zásobování až do bodu, ve kterém Rusové po necelých třech měsících bojů přiznali marnost dalšího odporu a z pravého břehu Dněpru ve dnech 9. až 11. listopadu 2022 ustoupili. Z toho, co na první pohled vypadalo jako neúspěšná ofenziva, se stalo osvobození Chersonu.

Aktuálně sledujeme něco podobného, ale na mnohem větším území a s neznámým koncem. Roli Antonivského mostu tentokrát plní poloostrov Krym jako hlavní zásobovací trasa na jih Ukrajiny. I během uplynulých dní na něm vybuchly dva velké ruské sklady. Bojuje se o to, komu jako prvnímu dojdou síly a zásoby, a právě takové akce mají za cíl, aby to byli Rusové.

Jenže na bojištích jsme ve stadiu jako loni v září. Ukrajinci se prakticky nehýbou. Všude narážejí na hlubokou ruskou obranu a zejména nepřeberné množství min. Proto dnes nemá smysl informovat o tom, že se někde první linie pohnula o sto či dvě stě metrů.

Anglicky píšící ukrajinské noviny Kyiv Post o aktuálních poměrech v první linii zveřejnily ponurou reportáž. Citují v ní medika, řadového vojáka a majora z různých jednotek. Jejich perspektiva se liší, ale výsledný dojem je stejný – jde to těžko, mnohem obtížněji, než jsme čekali.

„Situace je velmi složitá. Rusové dostali příliš mnoho času na to, aby se připravili,“ říká medik, který působí na záporožské frontě. Zdůrazňuje nebezpečí všudypřítomných min: „Nikdo neočekával, že celý terén bude zaminovaný, a tak jsme proráželi hlavami minová pole a postupovali šnečím tempem… Ztratili jsme opravdu velmi mnoho ženistů, kteří postupují vždy před pěchotou.“

Medik tvrdí, že v jeho jednotce jsou vojáci stále ochotni bojovat, ale poměr

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější