Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zdrhali jsme s dětmi pryč. Na obličeji mokré hadry, abychom se neudusili, líčí evakuaci na Rhodu český turista

Kouř nad hotelem v sobotu ráno. Foto: Pavel Eichler
Kouř nad hotelem v sobotu ráno. Foto: Pavel Eichler

Český turista Pavel Eichler je na Rhodu s celou rodinou. V sobotu po snídani už se nemohli vrátit na pokoj, všichni klienti hotelu museli na pláž. Když místo zahalil silný kouř, dali se na útěk. „Až po hodině rychlé chůze jsme se otočili, celá oblast byla v plamenech. Starší dcera je od té doby v šoku,“ líčí Eichler. V rozhovoru popisuje průběh evakuace a relativně šťastný konec. Alespoň pro ně.

Kde teď jste?

V autě. Řídím. Několikrát jsme střídali evakuační místa, nejdřív jsme byli úplně na jihu ostrova, pak na severu v hlavním městě Rhodos.

Dneska ráno jsme dostali zprávu, že se můžeme vrátit do hotelu pro věci, protože jako zázrakem neshořel a už je to tam bezpečné. Tak jsem na vlastní pěst půjčil auto a jedu tam pro naše věci a pro to, co poberu i jiným lidem, kteří jsou evakuovaní s námi.

Jste na Rhodu na vlastní pěst, nebo s cestovkou?

S cestovkou Blue Style. Nechali nás v tom. Úplně. Nikdo nás nekontaktoval, už je to třicet hodin, nikomu jsem se nedovolal, všechno po vlastní ose.

(Pavel Eichler po vydání rozhovoru doplnil, že jeho rodině volali z cestovní kanceláře dnes v 0:44 a nabídli možnost letět brzo ráno bez dokladů a zavazadel, nebo si dopoledne dojet do hotelu pro věci a letět až večer, pozn. red.).

Podle mluvčí CK Blue Style Lucie Bukovanské komunikaci s klienty komplikovalo to, že na jihu ostrova nebyl signál.

„Také se nám dělo, že když jsme volali na čísla ze smluv, ne vždycky u sebe klienti měli tohle číslo. Nicméně v neděli naše call centrum všechny klienty obvolalo a o situaci je informovalo. Se dvěma z klientů se ale spojit nepodařilo,“ řekla Bukovanská Deníku N.

Cestovní kancelář se podle ní snažila zajistit náhradní ubytování a do postižených oblastí vyslala evakuační autobusy. „Řecká policie ale zónu uzavřela s tím, že evakuace proběhne v jejich režii, naše autobusy tam nepustila a my ztratili schopnost našim klientům pomoct,“ doplnila mluvčí.

Vraťme se tedy na začátek. Kde jste bydleli?

To místo se jmenuje Kiotari Beach. Krásný hotel. Už v noci z pátku na sobotu jsem na terase viděl popel a cítil jsem silný štiplavý dým. Vyšel jsem ven, abych zjistil, co se děje. Bylo to hodně zakouřené, ale zatím to nevypadalo dramaticky. Stejně jsem ale celou noc skoro nespal.

Ráno už jsme cítili štiplavý kouř mnohem silněji. Když jsem vylezl na terasu,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější