Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Celkové mizení ze scény.“ Dvouprocentní lidovci mají dvě cesty, kudy ven z problémů

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na tiskové konferenci při představení změn důchodového systému. Foto: ČTK
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na tiskové konferenci při představení změn důchodového systému. Foto: ČTK

Analýza: Pouze ve dvou průzkumech v tomto roce dokázala KDU-ČSL samostatně překročit pět procent. V červnu tuto nelichotivou bilanci potvrdila, u Medianu totiž strana získala pouhá dvě procenta. Ředitel agentury vysvětluje, čím může být pokles dán.

Červnový volební model agentury Median přinesl velmi špatnou zprávu pro vládní lidovce. KDU-ČSL by totiž podle něj těsně před letními prázdninami volila pouhá dvě procenta lidí. Pro jednu z nejstarších českých politických stran to znamená v tomto konkrétním šetření propad za zelené, komunisty nebo Přísahu.

„Podpora KDU-ČSL klesla na dlouhodobé minimum,“ píše Median ve své výzkumné zprávě k šetření. „Mezi podporovateli lidovců je ovšem patrná vysoká volatilita a preference této strany se dlouhodobě pohybují mezi dvěma a šesti procenty,“ doplňují výzkumníci.

Vládní strany zpravidla v průběhu volebního období příliš nových příznivců nezískávají. Zejména pokud jsou součástí kabinetu v době, která přináší ekonomické problémy a velkou dávku nejistoty nebo napětí. V tomto ohledu je jisté oslabování lidovců coby vládního subjektu pochopitelné.

Nejde ovšem o propad v jednom ze šetření. Na alespoň pět procent, která stranám a hnutím samostatně zaručují vstup do Sněmovny, by letos KDU-ČSL dosáhla pouze dvakrát. A to z desítky šetření, která renomované agentury (Kantar CZ, Median a STEM) od ledna publikovaly.

Aktuální data Medianu jsou tak pro lidovce velkým varováním, byť jde o první průzkum, který straně přisuzuje tak hluboký propad. Ani u dalších výzkumných agentur a organizací se jim ale nedaří posilovat.

Ředitel agentury Median Přemysl Čech k tomu Deníku N řekl, že slabý výsledek nemusí být dán konkrétními výtkami voličů vůči politice strany. „Spíše než o konkrétní výtky se jedná o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější