Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Spoluvězeň v cele umíral v křečích pět hodin, vzpomíná bývalý zajatec Rusů na loňské narozeniny

Ukrajinský aktivista Roman Baklažov před loňskou velkou ruskou invazí a okupací Chersonu vlastnil továrnu na nábytek. V Rusy okupovaném městě prožil sedm měsíců, z toho dva měsíce ho Rusové věznili a mučili. V rozhovoru s Deníkem N a webem ProUkrajinu vypráví o postupech dozorců i o tom, jak se ho Rusové pokoušeli převychovat. Rozhovor vydáváme rok po jeho nejsmutnějších narozeninách, které strávil v ruské cele.

Rozhovor pořídily Deník N a ProUkrajinu během návštěvy Oděsy, kde nyní Roman Baklažov žije. V rozhovoru se mimo jiné ptáme:

  • proč ho Rusové uvěznili,
  • v jakých podmínkách byl držen a jestli existovaly ještě horší,
  • jak se ho Rusové pokoušeli „převychovat“,
  • co se stalo s arménským vězněm, když šéf dozorců zjistil jeho národnost.

Mohl jste se jako mladý muž za ruské okupace normálně pohybovat po Chersonu?

Ano, v tom nebyl žádný problém. Ve městech jako Cherson se (okupanti) chovali ještě víceméně normálně, měli to tak nařízené. Ve vesnicích řádili mnohem víc. Ale když už vás zadrželi a mučili, tak už se mohlo odehrát cokoliv.

Jak jste se dostal do zajetí?

Byl jsem za okupace dobrovolník s proukrajinským postojem. Snažil jsem se nebýt příliš nápadný, ale pak místní blogeři začali ukazovat, jak pomáháme lidem a že jsme zřídili humanitární štáb. Lidé nám vozili suroviny, vařili jsme teplé obědy, asi čtyři sta porcí denně.

Museli jste to dělat tajně, nebo to šlo veřejně?

Dalo se to dělat veřejně, ale když (Rusové) začali „sbírat“ dobrovolníky, tak přišli i pro mě.

Bydleli jsme v domě v centru města a sebrali mě při první prohlídce. Pak udělali ještě tři další. Jak se ukázalo, mezi ruskými složkami neexistuje komunikace.

Jednou, to jsem byl vězněný už pět dní, přijeli další, všichni v černých uniformách, přelezli plot jako želvy nindža. Matka plakala a říkala: „Už jste ho zadrželi!“ A jejich šéf odpověděl: Já jsem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější