Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Oppenheimer: všechno, co byste o něm měli vědět, ale do filmu se to nevešlo

Vlevo herec Cillian Murphy, který ve filmu Oppenheimer ztvárňuje fyzika Roberta Oppenheimera (vpravo). Foto: AP, koláž Denník N
Vlevo herec Cillian Murphy, který ve filmu Oppenheimer ztvárňuje fyzika Roberta Oppenheimera (vpravo). Foto: AP, koláž Denník N

Filmový J. Robert Oppenheimer se velmi podobá skutečnému – do té míry, do jaké to jsme schopni posoudit. Protože ani ten „skutečný“ dnes už vlastně není člověk, ale souhrn různých vyprávění.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Život nikoho z nás není ucelený příběh. Je spíše surovinou, z níž se rozmanité, často protichůdné příběhy vytvářejí. Stačí malá změna důrazů a zorného úhlu a máte před sebou jiného člověka poskládaného ze stejných faktů. Který z těch příběhů je pak pravdivý? Ten, tamten, všechny, žádný? Jsme jejich součtem? Nebo se jejich platnost mění podle okolností?

O lidech, kteří se proslavili, to platí víc než o jiných. Jejich životy známe jen jako více či méně důmyslné interpretace, do nichž pozorovatelé vkládají hodně ze sebe, ze svých záměrů, ze svých znalostí a předsudků, z ducha své doby.

Připomíná to situaci, v níž se ocitli fyzici před sto lety. Do té doby byli zvyklí získávat stále přesnější obrázek reality, zdálo se, že v přírodních vědách to ani nemůže být jinak. Kvantová teorie všechno změnila. Táž fakta najednou vedla k rozmanitým výkladům. Všechny se zdály být správné, navzájem se však popíraly a žádný nevysvětloval všechno. Celistvý obrázek se rozpadl a skládačka vzdorovala snaze o nové sestavení.

V takové intelektuální atmosféře obstáli nejlépe ti, kdo se dovedli s absurditou sžít. Kdo uměli rozpory spíše přijmout, než že se je snažili vyřešit.

Hrdina

Pokud dnes širší veřejnost o J. Robertu Oppenheimerovi něco ví, je to zpravidla toto: geniální fyzik, který řídil vývoj atomové bomby, se po jejím dokončení dostal do sporu s vedoucími americkými politiky. Používal svou autoritu k tomu, aby svět varoval před strašlivou silou jaderných zbraní, což se studenoválečníkům nehodilo. Proto ho

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější