Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dětské knihy: Harry Potter, dívčí hrdinky nebo Astrid Lindgren stále táhnou, Foglar už dnes děti moc neosloví

Čtení je zábava. Foto: Ben White, Unsplash
Čtení je zábava. Foto: Ben White, Unsplash

Prodejní cena dětských knih často nepokryje ani náklady. Přesto pandemie oblast dětské literatury nepostihla tolik jako literaturu pro dospělé. Ne každý rodič je ale tak osvícený, aby nechal dítěti v knihkupectví volnou ruku. Co teď stojí za to pořídit do dětských knihovniček a má ještě smysl investovat do klasických titulů?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Knižní trh se musel v poslední době vypořádat hned s několika zásadními událostmi – od pandemie covidu až po inflaci a nutné zdražování.

Stoupaly ceny za papír, výrobu knih i distribuci a podle odborníků bohužel zároveň zájem o knihy klesal. Lidé je totiž dnes vnímají jako zbytnou položku rodinného rozpočtu, na které mohou ušetřit.

Platí to ale i pro dětskou literaturu, nebo šetříme spíše na knihách pro sebe? A co je právě teď u dětských čtenářů v kurzu?

Fantasy se nechytí vždycky

Podle Petra Eliáše, šéfredaktora nakladatelství Albatros, je potřeba i u dětských knih rozlišovat mezi takzvanou spotřební a nespotřební literaturou. Ve spotřební literatuře jsou totiž nejpopulárnější knihy související s nějakým fenoménem, který je aktuálně v kurzu.

Základní trendy se ale příliš nemění: „V dětské literatuře jsou sázkou na jistotu takzvané steadysellery, tedy to, co se prodává už léta. U nás je to například Harry Potter, Astrid Lindgren nebo série Anička Ivany Peroutkové,“ říká Eliáš.

Kromě toho podle něj aktuálně nejvíc fungují příběhy dětí s 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dětské knihy

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější