Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nedostatek vody znesvářil sousedy. V Mnichovicích prohlubují studny, někdy se ale i udávají

Mnichovice nedaleko Prahy loni postihlo absolutní sucho. Obecní studně nedokázaly zásobovat a město zůstalo na den úplně bez vody. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Mnichovice nedaleko Prahy loni postihlo absolutní sucho. Obecní studně nedokázaly zásobovat a město zůstalo na den úplně bez vody. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Poklidné centrum města Mnichovice se rozkládá v údolí nedaleko Prahy. Do okolních svahů se rozšiřují její městské části Božkov a Myšlín, na vršku najdete i tři obecní studny a vodojem Antonín. Tyto zdroje loni vyschly natolik, že nedokázaly město zásobovat vodou. Starostka napřed nasadila do boje se suchem cisterny, přesto voda přestala téci. Prázdné kohoutky rozbily dobré sousedské vztahy, ale zvedly i vlnu solidarity.

Česká republika letos zažila extrémně suchý duben, měsíc tradičně bohatý na přeháňky. Hladinu podzemních vod nedoplnily ani květnové a červnové srážky. I proto se může do podobné situace jako před rokem Mnichovice dostat řada dalších obcí. Starostka Petra Pecková pro Deník N vzpomínala na loňskou krizi. „Už to vypadalo dobře, a najednou nám s kolegou zastupitelem, který pracuje pro provozovatele vodovodu, přišlo několik esemesek. Byly to alarmy z přečerpávacích stanic, které se začaly vypínat,“ vzpomíná na nejhorší moment loňského roku starostka.

Problémy s vodou v Mnichovicích však začaly už o několik let dříve. Teplý rok 2015 a na vodu slabé roky vyčerpaly obecní studně natolik, že se z toho nedovedly pořádně vzpamatovat dodnes. Loňské parné květnové dny a dva prodloužené víkendy už jen dokonaly, co se začalo před čtyřmi lety.

Nejen studně, ale i potok, který teče centrem Mnichovic, postupně ztrácí vodu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Do města po zimě přijeli chataři a sami Mnichovičtí také začali víc zalévat záhonky a napouštět bazény, alespoň tak si rychlou ztrátu vody ve studních vysvětluje starostka. „Studny dostaly takový nápor, že se nestihly v suchých dnech doplňovat. Měli jsme denně o 80 kubíků větší odběr, než studny stihly vyprodukovat,“ popisuje Pecková, která ihned požádala říčanský vodoprávní úřad, pod nějž město spadá, o vydání zákazu odběru vody z mnichovického vodovodu k jiným než pitným a hygienickým účelům.

Najednou to nebylo jen vyhrožování

„Pořád jsme prosili: Nezalévejte. Šetřete. Už to vypadalo dobře, a pak se najednou vypnuly přečerpávací stanice. Neměly totiž co čerpat. Voda došla,“ vzpomíná Pecková na chvíli, po které následovalo svolávání krizového štábu a snaha dovolat se firmám, které by mohly městu dovézt vodu z hydrantu v nedalekém Myšlíně, který je jako jediná část města napojen na vodní nádrž Želivka.

Bylo půl desáté večer a nikdo se nehrnul na pomoc obci, kde kvůli suchu přestala téct voda. Proč by měly firmy začít narychlo zavážet vodu do města, když měly dost stálých zákazníků, kteří v suchém období čekali na svoji dávku vody? „Nakonec nám pomohl bývalý starosta vedlejší obce Štíhlice pan Rychtera. Uvědomil si, co to obnáší, vzal dvě cisterny a s partnerkou celou noc jezdili tam a zpátky,“ popisuje loňskou noc z 28. na 29. května Pecková.

Celonočním ježděním se podařilo doplnit vodojem natolik, že voda úplně nedošla v centru Mnichovic, kde je škola, školka a zdravotní centrum. Voda ve výše položených částech města netekla do čtyř hodin odpoledne. „Prostě jste otočili kohoutkem, a voda nevytekla. To byla chvíle, kdy všichni pochopili. Najednou to nebylo jen naše vyhrožování, ale opravdu se to stalo,“ říká starostka.

Podpora i udavačství

Většina lidí v Mnichovicích začala s vodou šetřit. Psali starostce, že se myjí v lavoru, kterým pak splachují záchod. Podporovali zástupce města a navzájem se kontrolovali, jestli někdo vodou neplýtvá. Nahlašovali, kde si kdo napouští bazén nebo zalévá zahradu. Vše pak řešila městská hlídka, většinou domluvou.

Chybějící voda, tentokrát ale v soukromých studnách, dokázala zničit i doposud dobré sousedské vztahy. „Byl tu jeden velký sousedský spor. Jeden soused měl úplně uschlou trávu a čtyři děti, které neměl ani kde vykoupat. Druhý si zavlažoval celé léto, od rána do večera, svou zahradu i přesto, že byl v Americe,“ vzpomíná starostka. Oba měli vlastní studnu, takže se na ně zákaz nevztahoval. Postižený soused se snažil nejprve dohodnout, ale narazil. Nakonec se rozhodl přeskočit plot a závlahy prostě vypnul.

Později se přišlo na to, že soused, který byl tou dobou ve Spojených státech, spotřebovával výrazně víc vody, než měl vůbec povoleno, a začaly padat žaloby. „Rozdělilo to doposud dobré sousedské vztahy. Jeden druhému teď říká, že je to udavač, druhý, že je mu úplně jedno, že je celá lokalita suchá, že si nenechá uschnout zahradu za dva miliony,“ komentuje situaci Pecková.

Sama starostka musela vysvětlovat, proč je potřeba zalévat fotbalové hřiště, když si nikdo jiný nemůže zalít svou vlastní zahradu. „Říkala jsem jim, že když hřiště vyschne a tráva zajde, je to záležitost za čtvrt milionu a na celou sezónu. Navíc má hřiště svou vlastní studnu, takže kropit mohlo. Fotbalistům jsem na druhou stranu vysvětlovala, ať nekropí během poledne,“ popisuje starostka další z půtek.

Starostka Petra Pecková u mapy Mnichovic popisuje sousedské spory. Vysvětlovat musela ale i ona sama. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Hydrogeolog na každý vrt

Po loňském suchu se lidé začali snažit o prohloubení svých vlastních studní, a to i přesto, že jde o stotisícové investice. Vrty ale starostka pečlivě hlídá. „Když se vyjadřujeme k umístění nové studně, vždycky požaduji průzkumné vrty provedené odborným hydrogeologem, ne nějakou náhodnou firmou, a hydrogeologický posudek,“ popisuje Pecková. Kontroluje tím především, jestli hlubší vrty nenaruší studně v okolí.

„Zpočátku jsem si myslela, že hydrogeologové napíšou, co se hodí člověku, který ho platí, ale tak to není. Už jsme měli tři nebo čtyři posudky, kde napsali, že nelze vyloučit, že studna ovlivní studny v okolí,“ chválí si starostka práci odborníků. K takovým studnám nedá kladné stanovisko. Dále je ale povoluje vodoprávní úřad.

Další způsob, jak se lidé připravují na letošek, je snaha o připojení na městský vodovod. Podle starostky přišlo asi 40 žádostí jen v Myšlíně, běžně přitom přijímají žádosti v řádu jednotek. Mnichovičtí vidí naději v novém projektu, který řeší napojení obce na nádrž Želivka. Ten by totiž měl už příští rok zajistit dost tekoucí vody pro celou obec.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Sucho mění Česko

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější