Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vitalij Kličko: Jestli Rusové znovu přijdou do Kyjeva, bude to velká a krvavá chyba. Máme pro ně překvapení

Foto: Vladimír Šimíček, Denník N
Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Kyjev je teď chráněný lépe než před několika měsíci, říká v rozhovoru starosta města Vitalij Kličko. „Za to děkujeme našim spojencům. Ve městě máme moderní protiraketové systémy.“

Vitalij Kličko je od roku 2014 starostou Kyjeva. Po loňském únoru se díky své funkci i celosvětové popularitě stal jednou z hlavních postav ukrajinského odporu. Spolu se svým bratrem Vladimirem, který je – stejně jako on – bývalý boxer, se snaží získat podporu pro Ukrajinu také v zahraničí.

V Německu, kde oba bratři dlouho žili, založil Vladimir iniciativu, která sbírá peníze na pomoc lidem zasaženým válkou. Naopak Vitalij tráví většinu času v Kyjevě, kde denně řeší problémy, které v hlavním městě způsobuje ruské bombardování.

Předevčírem přicestoval na zahraniční cestu do Bratislavy, kde s primátorem Matúšem Vallem jednal o spolupráci obou hlavních měst. Kličko přijel den před svými 51. narozeninami a na tiskové konferenci řekl, že si ze všeho nejvíc přeje, aby příští rok už se svou rodinou mohl slavit v míru.

Starosta Kyjeva dal společný rozhovor Denníku N, SME a RTVS. Odpovídá v něm:

  • co je pro něj nejtěžší chvíle od začátku války;
  • zda jsou ukrajinští politici navzdory mediálním sporům jednotní;
  • jestli se bojí, že by se ruská armáda mohla znovu vydat na Kyjev;
  • co je prioritou při opravě města.

Už uplynul téměř rok a půl od chvíle, kdy ruská armáda vtrhla na Ukrajinu. Co byl pro vás osobně nejtěžší moment od začátku invaze?

Smutných příběhů je mnoho. Jeden se stal ještě loni v březnu, kdy začala válka. Byl jsem na nádraží, to bylo plné lidí, probíhala evakuace. Přišel jsem zkontrolovat situaci a šel do dětského koutku. Uviděl jsem tam dítě; plakalo a ptalo se na tátu a mámu. Snažil jsem se ho uklidnit a řekl mu, ať se nebojí, že jeho rodiče brzy přijdou. Ale pak ke mně přistoupila jedna žena a řekla mi: Jeho rodiče už nepřijdou. Zemřeli a zůstalo samo. A oni se mu to báli říct, takže dítě o tom nevědělo.

Takových

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější