Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nové pacienty nebereme, hlásí už i endokrinologové a další specialisté. Husákovy děti navíc rychle stárnou

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

Pacienti si u některých lékařů už zvykli na několikaměsíční objednací doby. Některé specializace ale mají už úplně plno a nové pacienty vůbec nepřijímají. Deník N zjistil, že i v Praze je momentálně problém najít například endokrinologickou ambulanci, která se postará o nové pacienty.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pětatřicetileté Petře z Prahy vyšly v laboratoři zvýšené protilátky proti hormonům štítné žlázy, a tak jí praktická lékařka napsala doporučení k endokrinologovi. Najít volného lékaře byl ale problém. „Obvolala jsem asi osm ordinací, všechny mi řekly, že nové pacienty už vůbec nepřijímají. Docela mě to zaskočilo. Na dlouhé objednací lhůty u lékařů jsem si už zvykla, ale že by měli úplně plno, to jsem zažila poprvé,“ svěřila se čtenářka Deníku N.

Redakce oslovila velké pražské polikliniky a zjistila, že s endokrinology je opravdu problém.

Žádné nové pacienty už neberou například v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici. V dohledné době se přitom situace zřejmě nijak nezlepší.

„Endokrinologická ambulance je momentálně významně přetížena počtem pacientů a nelze přijímat do péče další klienty. Kdy se tento stav změní, neumíme odhadnout, ale těžko lze očekávat, že by najednou přestalo chodit velké množství registrovaných pacientů, kteří musí chodit na pravidelné kontroly. Tedy spíše se sem tam uvolní jen jednotlivé místo,“ potvrzuje ředitel zařízení David Doležil. Jiné ordinace v rámci polikliniky podle něj tento problém nemají.

Nové pacienty s hormonálními problémy už nevezme ani Poliklinika Prosek. „Je to způsobeno chybějícími lékaři v endokrinologické ordinaci. Bohužel zlepšení současného stavu nedokážu odhadnout. Sháníme lékaře, nabízíme bydlení a další benefity, ale lékaři se zatím nehlásí,“ potvrzuje ředitel prosecké polikliniky Tomáš Kladívko.

Volné kapacity nejsou nyní ani v ambulancích v rámci oslovených pražských nemocnic. Plno hlásí FN Motol. Pacienty s běžnými diagnózami nepřijímá ani endokrinologická ambulance při Všeobecné fakultní nemocnici, která se zaměřuje spíše na závažné hormonální problémy.

„Původní systém se zcela zhroutil“

Plno má i Fakultní nemocnice Bulovka. „U nás na pracovišti pacientů jednoznačně přibývá. Akutní ambulance je vysloveně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější