Válečná stezka: Podle čeho poznáme, jak se vyvíjí druhá fáze ofenzivy? A také o tom, kolik má času

Přinášíme přehledné shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině, tentokrát výjimečně za uplynulých čtrnáct dní. Ukrajinská armáda během nich udeřila na ruské linie zvýšenou silou a opět dosáhla dílčích úspěchů. To se ale v různých svodkách objevuje často, pojďme tedy tentokrát rozebrat i to, podle čeho poznáme celkovou úspěšnost ofenzivy.
Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.
Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění
Kilometr za kilometrem: Ukrajinci v uplynulých dvou týdnech hlásí jen mírný postup na nejzápadnějším směru svého úsilí u obce Piatychatky, tedy směrem k městu Vasylivka na břehu bývalé Kachovské přehrady. Větší postup zaznamenali východněji u Robotyne (ve směru na Tokmak) i ještě východněji u Velyke Novosilky, kde osvobodili obec Staromajorske.
Na východě Ukrajinci pozvolna postupují u Bachmutu a naopak poněkud ustoupili u města Svatove, které leží severněji.
Územní posuny jsou ale jen jedním z měřítek úspěchu. Ten jde hodnotit i podle toho, zda Ukrajinci vytlačí Rusy z klíčových (dobře bránitelných) pozic, případně z poměru ztrát či otázky, která armáda utrpí natolik, že do budoucna dlouho nebude schopna útoků.
Dalším faktorem je čas: kdyby Ukrajinci skutečně rozbili ruskou obranu tak, že by mohli zahájit rozsáhlé průlomy,