Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajinský problém s vděčností

Ukrajina má právo tvrdě prosazovat svou věc. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ukrajina má právo tvrdě prosazovat svou věc. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Edwarda Lucase: Ukrajina a její blízcí přátelé musí přesvědčit nejen své příznivce v USA a Evropě, ale také skeptiky a kritiky.

Dvě fakta o válce na Ukrajině je nutno opakovat znovu a znovu. Zaprvé: Ukrajinci bojují a umírají nejen za svou svobodu. Imperialistické, destruktivní smýšlení Kremlu ohrožuje Evropu i celý svět. Jedinou bezpečnou reakcí na něj je rychlá a drtivá vojenská porážka Ruska.

Zadruhé: Ukrajinci jsou mrzačeni a zabíjeni a jejich země je pustošena, protože pomoc Západu byla tak váhavá. Je to pořád stejný příběh od tanků přes rakety dlouhého doletu a protiletadlové systémy až po F-16. Západní země znovu a znovu váhají a otálejí, než se odhodlají jednat. Za toto váhání a otálení se platí ukrajinskou krví a slzami.

Ani jeden z těchto faktů není správně a všeobecně chápán. Kdyby tomu tak bylo, západní politici a komentátoři by byli vděční a zároveň by se styděli. Místo toho si někteří z nich celí netrpěliví stěžují, že ukrajinská protiofenziva postupuje příliš pomalu (de facto: „hněte sebou, začínáme se nudit“). Ve skutečnosti jsou ukrajinské síly patrně o dva týdny pozadu, protože je do jisté míry brzdí nedostatek vybavení (a kdopak za to asi může?). Rusko zase

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

NATO

Názor

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější