Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stanjurovi se vrací optimismus. Schodek letošního rozpočtu zahlazují ziskové firmy

Ministr financí Zbyněk Stanjura. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ministr financí Zbyněk Stanjura. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Letošní státní rozpočet v tuto chvíli z velké části zachraňují firmy, které na daních státu doposud poslaly skoro o čtvrtinu více než loni. Takovou zprávu si odnesli vybraní poslanci z neveřejné koaliční schůzky s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), která se odehrála minulý týden. Až donedávna průběžné plnění rozpočtu provázely špatné zprávy, v květnu se jeho deficit výrazně přiblížil schodku plánovanému pro celý rok.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Vypadá to výrazně optimističtěji, než to vypadalo donedávna. Ještě v srpnu dorazí některé mimořádné příjmy, jako je zejména windfall tax, kde lze očekávat, že výnos bude dobrý,“ popsal poznatky z jednání se Stanjurou předseda klubu TOP 09 Jan Jakob.

Stále podle něj není jasné, jestli se vládě podaří udržet plánovaný schodek pro celý rok. „Celkové saldo na konci roku by ale každopádně nemělo vypadat tak dramaticky jako třeba ještě před pár týdny. Když nebude schodek dodržený, bude to v rámci

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Důchody

Konsolidační balíček

Praha

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější