Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nevím, jestli demokracie může přežít.“ S umělou inteligencí nesmíme opakovat stejné chyby jako se sociálními sítěmi

Ilustrace: Financial Times, Cristiana Couceiro
Ilustrace: Financial Times, Cristiana Couceiro

Se sociálními sítěmi jsme to zvorali, a tak doufejme, že s umělou inteligencí to zvládneme lépe. Moc času už nezbývá, píše Gilliana Tett v komentáři Financial Times.

Když si Tristan Harris uvědomil, že je potřeba svět varovat před nebezpečím sociálních médií, založil Centrum pro humánní technologii. Psal se rok 2018 a Harrise, bývalého designéra společnosti Google, který pracoval na návykových digitálních nástrojích, vyděsilo, co nový ekosystém „aplikací“ dělá s našimi mozky. Prostřednictvím své neziskové organizace a dokumentárních filmů jako Sociální dilema pak naléhal na politiky, aby tématu věnovali pozornost.

Po pěti letech je už jasné, že politici neposlouchali. Přestože se firmy provozující sociální sítě chlubí, jak nad nimi zlepšily dohled, kontrola zůstává nedostatečná. A jak si všimli akademici jako Jonathan Haidt, ruku v ruce s rozvojem sociálních sítí se dramaticky zhoršilo duševní zdraví mladých lidí.

Minulý měsíc Harris spolu se svým kolegou Azou Raskinem přednesli v Aspen Ideas Institutu příspěvek o umělé inteligenci, který byl pravděpodobně nejsrozumitelnějším a nejmrazivějším výkladem o AI, jaký jsem kdy slyšela.

Ohrožení, které představuje umělá inteligence, pojali jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Sociální sítě

Technologie

Umělá inteligence

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější