Deník N

Touží po párcích a několik rohlíků jim může zničit život. Mají mercedes mezi nemocemi

Natálka Kalinová doma v kuchyni. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Natálka Kalinová doma v kuchyni. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nesmí jíst maso, mléko, vajíčka ani běžné pečivo. Není to pro ně otázka životního stylu, ale volby mezi normálním životem a trvalým mentálním postižením. Náročná dieta je stojí tisíce, poradit si s ní musejí sami.

Na kuchyňské lince malého domku jižně od Prahy leží zhmotnění Natálčiných snů. Žlutavý, oblý rohlík. Je na dosah ruky, ale pro devítiletou holčičku by stejně tak dobře mohl být na opačném konci planety. Jakmile se ho dotkne, ozve se mámin hlas s jasnou instrukcí: „Polož to.“ Dětská ruka klesne zklamaně k tělu.

Není to jenom rohlík. V Natálčině světě se v nedostupné mlze ztrácejí celé regály a uličky obchodů, celá jídla a restaurace. Velkou část toho, co dívka může doma v tuhle chvíli sníst, dokáže její máma vtěsnat na menší část kuchyňské linky.

Natálka navenek vypadá zcela zdravě, ale je jedním z několika stovek lidí v Česku, kteří trpí vzácným postižením. Říká se mu fenylketonurie a v praxi znamená, že Natálčino tělo nedokáže normálně zpracovat aminokyselinu fenylalanin, která se nachází v bílkovinách. Jíst ji může jenom v malém, pečlivě sledovaném množství. Z jídelníčku tak vypadává maso, mléčné výrobky, pečivo, vajíčka nebo některé druhy zeleniny. Místo nich nastupují speciální náhrady a doplňky stravy, které chybějící bílkoviny nahrazují.

Zvláštností Natálčiny „kletby“ je, že zmiňovaný rohlík na lince by jí sám o sobě nejspíš příliš neublížil. Několik rohlíků by však mohlo dívce zcela změnit život. „Jeden výkyv by asi takovou kalamitu nenadělal. Ale kdyby to bylo dlouhodobé, výsledkem by bylo těžké nevratné poškození 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější