Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Poslyšte pohádku o tom, kterak „nebohá žena“ hladila krabici od „Zemana“, a legendu o mesiáši

Tištěný Deník N vychází každý týden od pondělí do pátku. Foto: Deník N
Tištěný Deník N vychází každý týden od pondělí do pátku. Foto: Deník N

Úterý se neslo v duchu neohrožených hrdinů, kteří puzeni dobrým srdcem brání slabší a nevadí jim přitom, že jsou vymyšlení – ať už jsou to komiksoví Avengers, nebo „prezident Zeman“. Kromě toho jsme si povídali o tom, proč nepodlehnout nátlaku z Číny, analyzovali minimální mzdu a ve speciálu rozebrali přelomovou abdikaci japonského císaře. A ve Venezuele začíná být pořádně horko pod nohama. Dnešní dění shrnuje Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

Milovníci Dálného východu, zbystřete a radujte se! Dnes si přijdete na své.

A začneme zostra, jednou srdceryvnou přímo na solar. Také já jsem během svého žití v Číně potkávala rozličné žalostné existence, nad nimiž by se kámen ustrnul – natož někdo takový jako Miloš Zeman. Prezident se z Číny sotva vrátil, a už stihl nejen jmenovat nové ministry průmyslu, dopravy a sledované spravedlnosti, ale také rozvířit emocionální bouři na sociálních sítích díky jednomu kratičkému videu. Prý v něm smetl snahu čínského policisty společensky stabilizovat stařenku, která posedává před kachní restaurací v Pekingu.

„Nechte tu nebohou ženu na pokoji,“ odhání rek prezident bezcitného muže zákona a pozvedá proti němu hůlku v dobře známém gestu. Na jeho pokyn přichází člen ochranky s barevnou krabicí v ruce; prezident se k „nebohé ženě“ sklání, dotkne se jejího ramene a pak jí krabici předává, načež stoupá do schodů restaurace. Co krabice skrývá, divák neví a neví to ani „nebohá žena“, protože krabici neotevře a místo toho ji úporně hladí.

Bylo by to náramně dojemné, kdyby to byla pravda, jenže ouha, je to „roztomilý fake“, jak Deníku N potvrdil mluvčí Hradu. Méně roztomilé už je, že zmíněné video dnes kdosi rozeslal do řady českých redakcí (včetně té naší) a že ho někde zveřejnili jako fakt. Odesílatel přitom zůstává neznámý; zatím o něm víme jen to, že se vydával za redaktora hongkongského zpravodajského serveru HKFP a že tím nejméně jednu redakci ošálil. Celý ten zamotaný příběh o Zemanovi-neZemanovi najdete popsaný tady, díky týmové práci Lukáše Prchala, Michaela Švece a Prokopa Vodrážky.

Ještěže je těch hrdinů, kteří pomáhají slabším, dostatek aspoň na stříbrném plátně. Pokud máte rádi filmové adaptace komiksů (anebo sdílíte-li svou životní dráhu s dítětem), šílenství jménem Avengers: Endgame vás nejspíš neminulo. A neminulo ani Kamila Filu, který se posledním Avengerům podíval na zoubek po svém, jak už to umí. Píše sice o producentském kalkulu, ale ruku v ruce s tím zdůrazňuje, že Avengers vyžadují a tříbí inteligenci a paměť.

Nutná odbočka od slibovaného Dálného východu, ale teď už jsme zas zpátky ve hře a předáváme slovo sinoložce Anně Zádrapové, která pro Deník N hodnotí už páté dějství hry Miloš Zeman v Čínské lidové republice. Silná Čína vidí českého prezidenta jako vazala a jen sotva si ho váží, tím spíš po trapné pachuti kolem čínských investic, míní Zádrapová. „Máme zprávy, že vztahy mimo světla ramp jsou spíše chladné,“ upozorňuje v rozhovoru s Adélou Skoupou.

Komerční sdělení

Podle statistiků budou zhruba 30 procent obyvatel Česka v roce 2101 tvořit senioři ve věku 65 a více let. Už dnes funguje Národní telemedicínské centrum, cílem je, aby pacienti nemuseli zbytečně cestovat. Ve vhodných případech by putovala jen elektronická data.

A další rozhovor k Česku a Číně, tentokrát Hany Mazancové se šéfem pražské filharmonie Martinem Klimplem. Čínská nejvyšší místa prý popudilo současné vedení Prahy v čele s primátorem Hřibem, a tak filharmonii hrozí zrušením už nasmlouvaného turné po Číně. Ledaže by filharmonici Hřiba a spol. pěkně v duchu tradice zkritizovali. Což se filharmonii nelíbí. „Čínské publikum je ve vážné hudbě vzdělané, je to obrovská příležitost,“ uznává Klimpl, ale „taková podmínka je pro nás nepřijatelná“.

Nepřijatelné ještě donedávna bylo také to, aby

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější