Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nemáme orgán, který je schopen určit gender.“ Piráti hlasují o kvótách na kandidátky pro eurovolby

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na zasedání celostátního fóra České pirátské strany. Foto: ČTK
Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na zasedání celostátního fóra České pirátské strany. Foto: ČTK

Piráti začali na svém internetovém fóru v pátek odpoledne hlasovat o tom, že by se nově mohlo sestavování jejich kandidátek pro evropské volby řídit dle pohlaví uchazečů. Hlasování teprve začalo, zatím je většina členů proti zavedení kvót, konkrétně 66 procent hlasujících proti a 32 procent pro. Evropské volby se konají za necelý rok.

Piráti rozhodují o tom, zda mají polovinu pozic na čelných místech obsadit ženy s tím, že seřazení bude formou zipu, tedy že se budou pravidelně střídat muži a ženy. Zatím jde ale jen o nápad, jakési předkolo, které má určit, zda se věcí vůbec budou zabývat.

Pokud ho podpoří dostatek členů, spustí strana hlasování na svém celostátním fóru. Aby se tak stalo, musí tento členský podnět získat podporu sedmdesáti členů a současně nesmí být více Pirátů proti návrhu.

„Za odbornou pracovní skupinu Rovné šance si dovolujeme navrhnout členský podnět pro zajištění rovného zastoupení žen a mužů na předních místech kandidátky pro volby do EP 2024 formou pozitivního opatření. Myslíme si, že jako jediná progresivní vládní strana máme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější