Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bytostně antiautoritářský katolický teolog, jenž věděl, že k poznání nevede žádný jediný neomylný přístup

Karel Skalický (1934). Foto: Ondřej Němec
Karel Skalický (1934). Foto: Ondřej Němec

Seriál Česká inteligence: Jeden z mezinárodně nejuznávanějších českých katolických vzdělanců posledního více než půlstoletí byl zároveň vždy představitelem názoru, že církve by neměly stát o „zdrcující moc“. Ztratily svou někdejší politickou oporu v panovnících a aristokracii, nevyšla ani většina pozdějších pokusů o vliv v křesťanských politických stranách. Ztrátu či zeslábnutí všech těchto opor vnímají někteří křesťané s obavami, podle Skalického je však katolicismus právě touto „vratkou situací“ nucen k větší křesťanské opravdovosti. Poslání církví je nadpolitické.

Karel Skalický (1934) se narodil a dětství i mládí prožil v jižních Čechách, kde jeho otec posléze působil v Českém Krumlově jako ředitel správy schwarzenberských lesů. V lesích, o kterých toho tolik věděl, s ním syn rád trávil každou volnou chvíli, bohužel to ale mělo ve 20. století i peripetie: za války si otce odvedli nacisté, a protože po roce 1948 veřejně odmítl vstup do KSČ, prošel v letech 1949–1952 nejdřív několikaměsíční vazbou na Pankráci a potom třemi různými pracovními tábory (Lešany, Všebořicemi a Svatým Janem pod Skalou).

Syn se štěstím vychodil gymnázium v Českém Krumlově, ale možnostmi dalšího studia si vůbec nebyl jist. O důležitých věcech, třeba o víře, se nedalo veřejně mluvit, občas i někdo z kamarádů Skalického zklamal, když mu oznámil, že to podepsal marxistům-leninistům.

V roce 1953 se opět se štěstím uchytil na Vysoké škole zemědělské v Praze, o jeho životě ale rozhodlo spíš seznámení s vrstevníkem Vladimírem Třebínem. Jak se brzy ukázalo, přítel měl v životě dva hlavní cíle: stát se knězem a odejít kvůli tomu za hranice. Obojí přání v sobě Skalický nosil také, zatím spíš intuitivně; Třebín ho v obou směrech trochu popostrčil.

V noci z 15. na 16. června 1956 měli štěstí.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější