Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Katolická církev zvolila ohledně manželství pro všechny otevřený konflikt. Kdo nesouhlasí, je terč, říká odborník

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

V českém církevním prostředí se v posledních týdnech řeší, kdo a jak mluví za tuzemské křesťany. A co smí říkat. Z výzvy o odstranění Aliance pro rodinu ze struktur státu se diskuze přenesla do boje o rodinu a manželství. Podle politologa Petra Kratochvíla jde především o ukázku postoje autorit v katolické církvi, které odmítají dialog.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Současnou sérii církevních výzev odstartoval před měsícem rozhovor předsedkyně Aliance pro rodinu Jany Jochové v podcastu Ptám se já.

V něm představitelka organizace lobbující „za zájmy českých rodin“ prohlásila, že pro ni není podstatné ženské volební právo, nebo popsala, jak vznikala důvodová zpráva k ústavní definici manželství, která překrucovala vědecké studie.

„Vyzobeme z toho to, co je důležité pro danou věc, to tak dělají úplně všichni. To je úplně normální součást sociologie,“ řekla Jochová v podcastu serveru Seznam Zprávy.

Její slova vyvolala poprask. Kriticky se k působení Aliance pro rodinu postavilo několik liberálnějších zástupců církví – například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Náboženství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější