Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejedlého známý ze Slovenska nabízel Českým drahám ruské vagony. Obchod ztroskotal i kvůli sankcím

Generální ředitelství Českých drah v Praze. Foto: ČTK/Šimánek Vít.
Generální ředitelství Českých drah v Praze. Foto: ČTK/Šimánek Vít.

Slovenská firma Octa Capital management Radoslava Barana a Miloše Soboni chtěla Českým drahám přeprodat ruské lůžkové vagony za stovky milionů. V první polovině letošního roku došlo také na jednání se zástupci Českých drah. Podnikatelé na něm vysvětlovali, jak by mohl obchod proběhnout navzdory platným protiruským sankcím. K tomu ale nedošlo. O možném nákupu ruských lůžkových vagonů železniční dopravce jednal už v minulosti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jméno pětačtyřicetiletého Radoslava Barana je na Slovensku poměrně známé. Jde o podnikatele, který má na kontě řadu skandálů a podle médií stál za politickou stranou slovenského politika Radoslava Procházky Sieť.

V Česku se jeho jméno dostalo do povědomí především díky jeho vztahu s bývalým exprezidentovým poradcem Martinem Nejedlým. Baran jej navštěvoval na Pražském hradě, jednou i společně se svým obchodním partnerem Miroslavem Soboňou. Oba spolu mají v Česku firmu Octa Capital management, která sídlí na pražském Žižkově.

A i když o sobě firma tvrdí, že se specializuje především na obchod v oblasti zdravotnictví, ekologických a speciálních technologií, dostala se také k lůžkovým vagonům Ruských státních železnic. Konkrétně šlo o více než deset let staré vozy, které si ruské železnice nechaly vyrobit u německého Siemensu.

Zhruba padesát vagonů z Ruska pak slovenští podnikatelé podle zjištění Deníku N

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Zemanovo finále

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější