Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Reportáž: Zelenského perný den v Praze: v Senátu dostal klíč, ve Sněmovně tričko

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Druhý den návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Česku byl intenzivní. Kromě setkání s nejvyššími ústavními činiteli stihl položit kytici na Národní třídě a krátce po poledni už odletěl na Slovensko. Cesta ukrajinského prezidenta byla dlouho utajována a program se měnil do poslední chvíle. A ani po jeho odjezdu nejsou všechny detaily jasné.

Jednou z nezodpovězených otázek zůstává třeba ta ohledně Zelenského spánkového režimu. Od chvíle, kdy ve čtvrtek ráno vyrazil přes Moldavsko do Bulharska, neměl na ulehnutí na lůžku moc šancí.

V Praze zcela netradičně strávil noc na Hradě, ale pokud měl po čtvrtečním zdržení a večerní tiskové konferenci s prezidentem Petrem Pavlem stihnout – jak bylo v plánu – ještě slavnostní večeři, zbývalo mu do pátečního programu opravdu málo času.

Čekání na Zelenského. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na přivítání v zahradách Strakovy akademie měl Zelenskyj dorazit už na osmou hodinu ranní, jeho kolona však nabrala drobné zpoždění. Ukrajinského prezidenta oděného v lehce formálnějším polo tričku přivítal na místě český premiér Petr Fiala (ODS). A od té doby už vše probíhalo za mírného poklusu.

Následovalo rychlé představení a potřesení si rukou se členy vlády a některými zaměstnanci Úřadu vlády, pak společná fotografie při podávání si rukou, načež už český premiér a ukrajinský prezident mířili na jednání.

Hlavními tématy byly vojenská a humanitární i obchodní spolupráce a také poválečná rekonstrukce Ukrajiny. Vedle toho obě strany podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti vojenského průmyslu.

Fiala přislíbil další vojenskou pomoc. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Zelenskyj v průběhu své návštěvy opakoval, že je Česku vděčný za všechnu pomoc, Fiala zase, že je nutné pomáhat – a to i materiálně. Při každé zmínce o nových vojenských dodávkách tak ukrajinský prezident souhlasně přikyvoval.

Kvůli nabitému programu se na tiskové konferenci po jednání s premiérem dostalo pouze na dva novinářské dotazy, otázka padla například na to, co pro Česko a Ukrajinu znamená konec války.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější