Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jágr: Kdybych do Číny přijel bez prezidenta, nikdo by si mě nevšiml

Hokejista Jaromír Jágr (vpravo) a hradní kancléř Vratislav Mynář. Foto: Facebook Alex Mynářové
Hokejista Jaromír Jágr (vpravo) a hradní kancléř Vratislav Mynář. Foto: Facebook Alex Mynářové

Jaromír Jágr po návratu z Číny, kde byl s delegací prezidenta Miloše Zemana, v rozhovoru pro Deník N mluvil o kritických reakcích lidí i o tom, co znamená hokej pro miliardovou zemi. S hradním kancléřem Vratislavem Mynářem se fotil, protože má lidi rád a nechce nikoho, kdo by ho požádal o fotku, odmítnout.

Můžete mi vysvětlit, proč jste byl v Číně? Byl jste tam propagovat český hokej?

Byl jsem tam za svoji osobu. Myslím, že jsem toho v kariéře dokázal dost. Jel jsem tam propagovat hokej před olympiádou.

Nezpochybňuji, že jste toho hodně dokázal. Jste známý hokejista. Spíš mě zajímá, jestli se vám tam povedlo něco dojednat.

Nejel jsem tam nic dojednávat.

Tak proč jste tam jel?

Kde začít? Zkusím to pomalu.

Můžete třeba říct, kdo vás oslovil, abyste se návštěvy Číny zúčastnil.

To přece není důležité. Snažím se říct, že se v Číně díky tomu, že je tam 1,3 miliardy lidí, jakýkoli sport – a je jedno, jestli je to hokej, basketbal nebo fotbal –, snaží, aby tam ten sport byl populární a mohla se tam udělat soutěž. V hokejové soutěži, o které mluvíme, bude víc příležitostí pro hokejisty i pro trenéry. Stejně jako to bylo dříve v Německu nebo ve Švýcarsku, kde hokej nebyl populární. Naše hokejová škola je na vysoké úrovni, trenérská škola také, takže naši trenéři jezdili trénovat do Německa a do Švýcarska a díky tomu udělali dobré jméno a otevřeli hranice pro další hokejisty a další trenéry.

To samé je i s Čínou, protože je tam obrovský trh a všichni po tom touží. Strategický bod je olympiáda. Všichni vědí, že díky olympiádě se ten sport zpopularizuje, stejně jako to bylo v jiných zemích. Stejně jako to bylo v Americe, kde hokej nebyl populární, ale díky olympiádě v roce 1980, kdy porazili Sověty, se stal obrovsky populární. NHL předtím v tolika místech nehrála. Stejně to bylo s Naganem v České republice.

V Číně hokej vůbec nejede

Mohl byste popsat, jak ta návštěva probíhala?

Samozřejmě jsem letěl s panem prezidentem

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější