Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Pomáháte nám přiblížit se vítězství.“ Zelenskyj na Pražském hradě děkoval Česku za podporu

Prezident České republiky Petr Pavel a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci na Pražském hradě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Prezident České republiky Petr Pavel a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci na Pražském hradě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Na dvoudenní návštěvu Prahy dnes nečekaně přijel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hlava státu země napadené Ruskem se v Praze postupně setká se všemi vrcholnými ústavními činiteli. První jednání absolvoval s prezidentem Petrem Pavlem.

Krátce po osmé hodině večer Pavel se všemi poctami přivítal Zelenského na prvním nádvoří Pražského hradu. Jejich setkání bylo označeno za velmi srdečné; oba státníci se potkali znovu po dubnové cestě Petra Pavla na Ukrajinu.

Prezident napadené země si podle Petra Pavla zaslouží velké osobní ocenění. „Nejen svou zemi, ale vlastně nás všechny a mnoho západních lídrů inspiruje svým přístupem, ale i způsobem vedení země, která je už téměř 500 dní ve válce,“ řekl Petr Pavel.

Jednání mezi oběma politiky ale nebyla pouze ceremoniální; na programu byla konkrétní diplomatická i politická témata, která souvisejí s aktuální situací obránců. Spolu tak oba prezidenti mluvili o situaci na frontě, vývoji v Bělorusku, očekávání obou stran od nadcházejícího summitu NATO ve Vilniusu nebo o zapojení Česka do poválečné obnovy Ukrajiny.

Prezident Petr Pavel na tiskové konferenci zmínil, že Česko už napadené zemi věnovalo pomoc v hodnotě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější