Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiletěl na oficiální návštěvu Česka, na Hradě ho uvítal Pavel

Petr Pavel uvítal před Pražským hradem Volodymyra Zelenského. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Petr Pavel uvítal před Pražským hradem Volodymyra Zelenského. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na oficiální návštěvu Česka. Krátce před osmou hodinou večerní přistál na letišti v Praze český vládní speciál se Zelenským na palubě. Ihned poté zamířil Zelenskyj na Pražský hrad, kde ho přijal prezident Petr Pavel. Po uvítacím ceremoniálu zamířili oba na soukromé jednání, které bude následovat společné pracovní setkání s delegacemi obou prezidentů.

Podle Hradu má být Zelenského návštěva „vyjádřením ocenění podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku ruské agrese“. „A přinést vzájemné ujištění, že tato podpora bude pokračovat. Na jednání mezi čtyřma očima by prezidenti měli koordinovat své postoje před summitem NATO ve Vilniusu, kde se očekává diskuze mimo jiné o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu,“ uvedl Hrad v tiskové zprávě.

Návštěva Zelenského v Česku bude dvoudenní. Ukrajinský prezident na svém Twitteru oznámil, že kromě prezidenta a premiéra se setká také s předsedy obou komor českého Parlamentu –⁠ tedy s šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Potkat by se měl také se členy vlády, dalšími zástupci Parlamentu a médií.

Jednání se mají podle Zelenského týkat zejména obrany Ukrajiny, její integrace do struktur Evropské unie a NATO, nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu a také situace kolem Záporožské jaderné elektrárny nebo obnovy Ruskem napadené země.

Zastávka v Bulharsku

Zelenskyj přiletěl do Česka z Bulharska, kde absolvoval jednání s premiérem Nikolajem Denkovem i s prezidentem Rumenem Radevem známým svou shovívavostí k ruské agresi. Zatímco návštěvu Česka se dařilo do poslední chvíle tajit, o tom, že jede do Bulharska, psala i ruská média už několik dní.

Hlavní cíl Zelenského cesty do Bulharska těsně před nadcházejícím summitem NATO ve Vilniusu bylo zajistit si podporu euroatlantické integrace Ukrajiny i desetibodového mírového plánu.

Podle serveru Evropejskaja pravda Zelenskyj využil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Ruská válka na Ukrajině

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější