Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stejné fotky i překlopená kremelská agentura. Ruský Sputnik ale tvrdí, že s nástupcem české verze nespolupracuje

Grafika: Tomáš Kunc, Deník N
Grafika: Tomáš Kunc, Deník N

Deník N rozkrývá pozadí nově vzniklého proruského dezinformačního serveru, který je spojený s vlivným kanálem neČT24 na sociální síti Telegram. Server zaujal místo ruského vládního média Sputnik, jehož česká verze je zablokovaná. Neuvádí na sebe žádné kontakty a oficiálně je nedohledatelné, kdo za ním stojí. Značná část obsahu ale pochází právě ze Sputniku a s ním propojené agentury RIA Novosti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jak už Deník N popsal, nástupce Sputniku komunikuje výhradně přes šifrovaný e-mail. Z něj anonymně posílá otázky proruským politikům v Česku a na Slovensku, kteří na ně písemně odpovídají, aniž by tušili, komu vlastně.

Server 42TČen, který má heslo „zpravodajství pro ty, kteří používají zdravý selský rozum“, ale vydává výhradně kremelskou propagandu, vznikl jako doplněk k telegramovému kanálu neČT24. Ten v Česku patří k jejím nejúspěšnějším šiřitelům. Sleduje ho přes 16 tisíc uživatelů.

Rozhovory s českými politiky ale představují jen menší část obsahu. Tu větší tvoří ruská propaganda, v níž žádné české hlasy nezaznívají. Jak Deník N zjistil, z velké části jde o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Ruská válka na Ukrajině

Ruský vliv v ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější