Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Předstíral smrt, aby přelstil Kadyrova. Exkluzivní rozhovor s čečenským blogerem, který přežil druhý pokus o atentát

Tumso Abdurachmanov v jednom ze svých videí. Foto: repro youtubový kanála T. Abdurachmanova
Tumso Abdurachmanov v jednom ze svých videí. Foto: repro youtubový kanála T. Abdurachmanova

Koncem loňského roku přinesly Rádio Svoboda a další světová média informaci, že Tumso Abdurachmanov, přední odpůrce čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, byl zastřelen. Známý bloger a lidskoprávní aktivista už přitom ve svém švédském exilu jeden pokus o vraždu před třemi lety přežil. Později se ukázalo, že i tentokrát Abdurachmanov vyvázl, což potvrdil až po čtvrt roce ve svém videoblogu. Nyní exkluzivně pro Deník N s největší možnou otevřeností vysvětluje, co se loni stalo, proč Kadyrov nejprve uvěřil zprávám o jeho smrti, i to, jaké je nyní postavení čečenského vládce v rámci Ruska.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Proč se Tumso Abdurachmanov rozhodl fingovat svou smrt?
  • Řešil to se zpravodajskými službami ve Švédsku, kde žije?
  • Kdy se Ramzan Kadyrov dozvěděl, že žije?
  • Jak se za poslední rok změnil Kadyrovův vliv?
  • O čem svědčí Putinova schůzka s Kadyrovovým synem?
  • Potřebuje ještě Putin Kadyrova?

Loni v prosinci světová média informovala o tom, že jste byl nejspíš zavražděn. Nakonec se ukázalo, že žijete a že to byl jakýsi zastírací manévr. Kdy jste se dozvěděl o tom, že se vás chystají zavraždit? Mohl byste českým čtenářům co nejpodrobněji popsat, jak jste realizoval operaci, která měla oklamat Ramzana Kadyrova a přesvědčit ho o vaší smrti?

Koncem října 2022 jsem obdržel informaci, že nějací lidé v Ingušsku dostali od Kadyrova objednávku na moji vraždu. Kontaktoval mě jeden člověk a nabídl mi, že je možné Kadyrova oklamat tím, že zinscenuje mou smrt. K tomu bylo potřeba jen natočit video. Žádné schůzky s lidmi, které bych neznal, se nekonaly. Promyslel jsem si to a uvědomil jsem si, že to pro mě nepředstavuje žádné riziko. Existoval úspěšně realizovaný případ Chasana Chalitova, to znamená, že Kadyrov už byl jednou obelstěn, a tak jsem se rozhodl, že to zkusím.

Nejprve jsem jako návnadu, aby Inguši, kteří dostali objednávku, uvěřili v možnost mého zabití a mohli o tom přesvědčit Kadyrova, natočil video, na kterém mě natáčejí a špehují mě. Vše vypadalo tak, že mě nějací lidé našli, nechali mě sledovat a v podstatě měli moc mě zabít. Následně byla natočena scéna samotné vraždy. No a dál zafungovala psychologie. Když člověk po něčem silně touží, jeho mozek má sklon jej přimět, aby žádanou informaci přijal, vyloučil pochybnosti a našel logická vysvětlení pro případné nesrovnalosti. Kadyrov si velmi přál mou smrt, takže jeho mozek jej nakonec navedl k přijetí této informace.

Člověk, který vás kontaktoval a nabídl vám fingování vaší smrti, byl jedním z vykonavatelů? Byl jedním z těch, které Kadyrov podle vás oslovil s požadavkem na vaši vraždu?

Ne, jde o osobu, kterou oslovili vykonavatelé Kadyrovovy zakázky. Je to tedy až třetí článek.

Probíral jste tento plán před jeho realizací se zpravodajskými službami ve Švédsku, kde žijete?

Nemohu komentovat své vztahy se zpravodajskými službami, řeknu pouze, že švédské úřady věděly, že jsem v pořádku.

Na svém kanálu jste říkal, že vykonavatelé měli nařízeno vás zastřelit a že nemělo dojít k otravě. Proč bylo pro Kadyrova důležité, abyste byl zastřelen?

Domnívám se, že požadavek na zastřelení souvisel s

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Kavkaz

Rozhovory

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější