Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Maďarsko-polský blok vydržel, summit se o migraci nedokázal dohodnout. Babiš podle Fialy hájí Orbánovy zájmy

Premiéři Polska Morawiecki a Maďarska Orbán při příchodu na summitu EU v Bruselu 29. 6. 2023. Foto: EU, koláž Deník N
Premiéři Polska Morawiecki a Maďarska Orbán při příchodu na summitu EU v Bruselu 29. 6. 2023. Foto: EU, koláž Deník N

Premiér Petr Fiala na závěr dvoudenní Evropské rady řekl, že se Česku podařilo prosadit, aby země s velkým počtem ukrajinských uprchlíků získaly větší finanční pomoc z evropských peněz. Domácí kritiku ze strany Andreje Babiše odmítl, podle něj šéf ANO nehájí české zájmy. „Andrej Babiš hájí zájmy Viktora Orbána a Maďarska a to dnes znamená, že stojí proti zájmům České republiky,“ řekl premiér.

Evropský summit se po dvou dnech těžkých jednání nedokázal dohodnout na závěrech k migraci. Jednání zablokovalo Polsko s Maďarskem, které se vyslovovaly proti již projednanému návrhu migračních a azylových pravidel. O nich ale Evropská rada reálně vůbec nejednala.

Unijní špičky se v Bruselu měly bavit zejména o ochraně vnějších hranic, o situaci na migračních trasách nebo o spolupráci se třetími zeměmi, z kterých do Evropy uprchlíci míří. Mezi ně patří například Tunisko.

Postup dvou středoevropských zemí ale vedl k tomu, že se Rada nedokázala finálně dohodnout na ničem. Své závěry tak představil pouze předseda Rady Charles Michel.

Krok Polska i Maďarska veřejně kritizoval český premiér Petr Fiala (ODS), považuje jej absurdní. Česku se podle Fialy podařilo dostat do závěrů Evropské rady a také Charlese Michela dvě zmínky o tom, že by země, které přijaly uprchlíky z Ukrajiny, měly získat silnější finanční podporu z evropských peněz.

O kolik peněz přesně půjde, není zatím jasné. „Mluvil jsem s předsedkyní Evropské komise, budeme hledat možnosti, jak peníze získat, aby mohla být pomoc větší. Je potřeba, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Migrace a uprchlíci

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější