Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ministerstvo ustoupí. Sex s dětmi pod dvanáct let bude vždy znásilnění, popisuje pirátská poslankyně

Pirátská poslankyně Klára Kocmanová. Foto: Pirátská strana
Pirátská poslankyně Klára Kocmanová. Foto: Pirátská strana

Ministerstvo spravedlnosti po tlaku části odborníků i poslanců přepracuje legislativní návrh, který má razantně přitvrdit pohled soudů i policie na sexuální trestné činy na dospělých i dětech. Původně rezort například chtěl, aby takový kontakt s dětmi byl za znásilnění považovaný pouze do pěti let věku. Po schůzce se zástupci poslaneckých klubů má ministr Pavel Blažek (ODS) tuto hranici zvednout na dvanáct let. Za znásilnění také nebude možné uložit samostatně jen peněžité tresty. „Sám pan ministr řekl, že byla asi chyba navrhnout to tímto způsobem,“ vysvětluje v rozhovoru pro Deník N pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Na jakých změnách se ministr s poslanci dohodl?
  • Do jaké věkové hranice půjde vždy o znásilnění? A proč to není patnáct let?
  • Jak ministr Blažek na schůzce vysvětlil původní kritizovaný návrh?
  • Kdy bude hotová opravená verze?

Na jakých změnách novely týkající se znásilnění či pohlavního zneužívání jste se s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem dohodli?

Dohodli jsme se na verzi, která celkově mění definici trestného činu znásilnění na tu takzvaně nesouhlasnou. Zároveň požadujeme, aby z této verze byla vyjmuta možnost uložit při trestání pouze peněžité tresty. A žádali jsme zvýšit věkovou hranici u takzvaného znásilnění z podstaty z pěti na dvanáct let věku.

Část odborníků i zákonodárců kritizovala ministerstvo mimo jiné za to, že nastavilo nízko hranici věku, kdy by soudy měly jakýkoli sexuální kontakt s dítětem považovat za znásilnění –⁠ tedy trestný čin s vyššími tresty než v případě pohlavního zneužívání. Na jaký argument nakonec rezort slyšel, když souhlasil s navýšením hranice z pěti na dvanáct let věku?

Na jednání jsme dostali podklady, judikaturu, která říká, že dítě ve dvanácti letech má

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Sněmovna

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější