Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nevěřili jsme svým uším, co Klaus a jeho lidé říkali, popisuje jednání o vstupu ČR do EU hlavní vyjednávač Unie Nikolaus van der Pas

Hlavní vyjednávač našeho vstupu do EU za Unii Klaus van der Pas, vpravo v roce 1978, vlevo dole premiér Václav Klaus během přístupových rozhovorů 1997, vpravo dole premiér Vladimír Špidla v roce 2007. Foto: M. Boubínová – Deník N / J.-L. Debaize, L. Guns a C. Lambiotte – EC Audiovisual Service
Hlavní vyjednávač našeho vstupu do EU za Unii Klaus van der Pas, vpravo v roce 1978, vlevo dole premiér Václav Klaus během přístupových rozhovorů 1997, vpravo dole premiér Vladimír Špidla v roce 2007. Foto: M. Boubínová – Deník N / J.-L. Debaize, L. Guns a C. Lambiotte – EC Audiovisual Service

Česká republika je členem Evropské unie právě 15 let. „Do Prahy jsme přijeli plni entuziasmu a Václav Klaus nám jasně řekl, že EU je nedemokratická,“ vzpomíná na to, co našemu vstupu do klubu západních demokracií předcházelo, tehdejší hlavní vyjednávač Unie Klaus van der Pas.

Téměř celý svůj život pracoval v Evropské komisi, i svůj důchod tráví v její blízkosti. Bydlí jen pár bloků od jejího sídla, v klidné bruselské ulici nedaleko parku Cinquantenaire. Ke kávě mi nabízí skotské sušenky a povzdechne si nad brexitem. Rozšíření a zpevnění Evropské unie považuje za své životní poslání, a teď najednou vidí, jak se někdo – navíc s takovými problémy – snaží odejít. Klaus (Nikolaus) van der Pas ale věří, že Češi Brity následovat nebudou, a to i přesto, že podle posledních průzkumů by právě v Česku ze všech zemí EU27 nejméně lidí hlasovalo pro setrvání v Unii.

V roce 1998 jste se stal hlavním vyjednávačem Evropské komise pro přijetí nových států do EU. Mezi kandidáty patřila i Česká republika, která se skutečně na konci tohoto procesu 1. května 2004 stala spolu s dalšími devíti státy členem Evropské unie. Jaké máte vzpomínky na toto období, jak na vás působili čeští politikové?

Pamatuji si samozřejmě především vašeho premiéra Klause a posléze i premiéra Zemana. Pro nás byl ale paradoxně nejdůležitější Klaus, protože právě v době jeho mandátu, ještě v letech 1996 a 1997, vlastně začala veškerá významná jednání.

Václav Klaus a předseda Evropské komise Jacques Santer, duben 1997. Foto: Lionel Guns, EC Audiovisual Services

Poté už jsme jednali hlavně s vyjednávacím týmem vedeným velmi profesionálním úředníkem, teď si bohužel nemohu vybavit jeho jméno…

Pavel Telička.

Ano, Telička. To byl skutečně tehdy velký kontrast proti Václavu Klausovi, absolutní profesionál, velmi proevropsky založený, my jsme se báli, že bude stejně jako Václav Klaus euroskeptikem, ale bylo to úplně naopak, nebyl nijak ovlivněn. Stal se pak krátce eurokomisařem, jen na poslední měsíce po vstupu vaší země do EU, kdy ještě fungovala stará Komise. Myslím, že doufal, že zůstane komisařem i v nové Komisi, v té ho ale nahradil (Vladimír) Špidla. Telička byl asi příliš proevropský, alespoň takový jsme měli dojem.

Vy jste ale začal mluvit o Václavu Klausovi, jaká byla jednání s ním? Právě jeho prostřednictvím podala v lednu 1996 Česká republika svou přihlášku ke členství v Evropské unii.

V době oficiálních přístupových rozhovorů už Klaus premiérem nebyl, ale to se jednalo skutečně především s vyjednávacím týmem a jednání byla velmi pracovní. My jsme se s Klausem několikrát setkali právě při těch politických jednáních, která tomu všemu předcházela a byla vlastně zásadní. Já jsem tehdy do Prahy jezdil ještě jako mluvčí předsedy Evropské komise Jacquesa Santera a musím říct, že jsme byli téměř šokováni. Klaus se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

15 let v EU

Evropská unie

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější