Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Odpovědnost nese ODS a premiér.“ Vládní koalici rozdělil způsob navýšení rodičovského příspěvku

Vysoká inflace už účinek posledního navýšení rodičovského příspěvku „vymazala“. Foto: Fotolia
Vysoká inflace už účinek posledního navýšení rodičovského příspěvku „vymazala“. Foto: Fotolia

Vláda ve středu schválila navýšení rodičovského příspěvku ze stávajících 300 tisíc korun na 350 tisíc. Kabinet Petra Fialy tak reaguje na vysokou inflaci. Nárok na vyšší dávku mají mít až rodiče dětí narozených po 1. lednu příštího roku. To ale vadí opozici i části vládní koalice. O rozsahu navyšování se tak nejspíše ještě bude debatovat v Poslanecké sněmovně, kam teď nová úprava míří.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Premiér Petr Fiala označil navýšení celkové části příspěvku o 50 tisíc korun za kompromisní návrh s ohledem na stav státního rozpočtu, který se nedaří vyprostit z hlubokého deficitu. Pro příští rok se v předběžné verzi finančního plánu počítá se schodkem 235 miliard korun. Navýšení rodičovského příspěvku v jakékoliv diskutované podobě do něj ale promítnuté není. Je proto zřejmé, že deficit se růstem dávky dále prohloubí.

Členové vlády zvýšení příspěvku odhlasovali i přes kritiku některých koaličních stran. Proti návrhu ministerstva práce a sociálních věcí se postavili například Piráti. Vadí jim, že se příspěvek bude navyšovat jen rodičům dětí narozených od začátku příštího roku. Jak ve středu popsal i Deník N, členka Pirátů a místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová například navrhovala postupné navyšování příspěvku, které by se promítlo i do rozpočtu rodin s dětmi narozenými v minulém roce.

„Splnili jsme slib navýšit rodičovský příspěvek, ale chtěli jsme mít aspoň o něco postupnější náběh. Proto jsme navrhovali jiné řešení a proto odpovědnost za finální podobu nese ODS a premiér Fiala. Byla to jejich

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sociální politika

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější