Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bruselský summit ovládl spor o migraci. Diskuzi zablokovali Morawiecki s Orbánem

Polský premiér Mateusz Morawiecki (vlevo) a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Foto: ČTK/AP
Polský premiér Mateusz Morawiecki (vlevo) a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Foto: ČTK/AP

Dvoudenní jednání unijních lídrů v Bruselu přineslo ostrý spor ohledně tématu migrace. Polsko a Maďarsko zablokovaly diskuzi, do závěrů Evropské rady totiž chtěly přidat vymezení se vůči nedávno schválenému balíku migračních pravidel. Vadil jim zejména proces přijetí azylové a migrační politiky. Reálně však oba státy ničeho nedosáhly.

Migrace do Evropy se opět stává jednou z ostře sledovaných politických otázek. A to nejen v rámci české veřejné debaty, ale také na úrovni celé EU. Právě migrace totiž byla jedním z témat, která měli na stole lídři unijních států během včerejšího jednání Evropské rady v Bruselu.

Zatímco ostatní body, mezi které patřila další pomoc Ukrajině nebo obranná politika, prošly hladce, na migraci se debata zasekla. Polsko s Maďarskem totiž společně zablokovaly přijetí závěrů summitu.

Ty měly být poměrně stručné. Unijní lídři podle nich měli vyjádřit lítost nad tragickými úmrtími migrantů, kteří se utopili ve Středozemním moři. Vedle toho měli zdůraznit nutnost bojovat s pašeráky lidí a pracovat na tom, aby se omezil tlak na migrační trasy.

Premiéři Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán se ale snažili dostat do závěrů Rady i vymezení se proti pravidlům azylové a migrační politiky, na nichž se začátkem června shodly v Lucemburku členské státy. Česko na tomto jednání zastupoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Morawiecki a Orbán ale nyní argumentovali, že tamní rozhodnutí nebylo jednomyslné a evropský summit by měl právě toto pojmenovat. S plánem vytáhnout migrační kartu na včerejším jednání přišel polský premiér ještě před jeho začátkem.

Spolu s Orbánem tak během večera narušili doposud klidný průběh Evropské rady, když odmítli přijmout závěry, které podporovalo zbývajících 25 unijních lídrů. Jednání bylo přerušeno až před dnešní půl druhou ráno, lídři se mají k debatě o migraci vrátit během dneška.

Zdroj obeznámený s průběhem jednání Deníku N řekl, že na oba premiéry během jednání tlačila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější