Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Snyder: Deset ponaučení z Prigožinovy vzpoury

Do kouta lze Putina zahnat pouze v Rusku. A teď už víme, co udělá, když se to stane: nahraje projev a uteče. Foto: Kremlin. ru
Do kouta lze Putina zahnat pouze v Rusku. A teď už víme, co udělá, když se to stane: nahraje projev a uteče. Foto: Kremlin. ru

Jak rozumět Prigožinovu pochodu na Moskvu a jeho náhlému konci? Spiknutí bez převratu bývají celkem častá; toto vypadalo jako převrat bez spiknutí. A jakkoli byla vzpoura velitele žoldnéřů zvláštní, můžeme z jejího průběhu i z jejího ukončení vyvodit určité závěry.

Zaprvé. Putin není oblíbený. Všechny průzkumy veřejného mínění, které máme k dispozici, se provádějí v prostředí, kde je jeho moc považována za víceméně nevyhnutelnou a kde člověk špatnou odpovědí na otázku může potenciálně riskovat. Ale když Putinova moc pominula, například když město Rostov na Donu obsadila skupina Vagner, nikomu to podle všeho nevadilo. Někteří Rusové zareagovali na Prigožinovu vzpouru nadšeně, většina působila apaticky. V žádném ruském městě však nikdo spontánně nevyjadřoval Putinovi osobní podporu, natož aby někdo kvůli jeho režimu podstoupil nějaké osobní riziko.

To nadšení podle mě svědčí o tom, že někteří Rusové by si klidně nechali vládnout jiným vykořisťovatelským režimem. Apatie naznačuje, že většina Rusů v tuto chvíli prostě považuje za samozřejmé, že jim bude vládnout gangster s nejvíc zbraněmi, a bude prostě dál žít svůj každodenní život bez ohledu na to, co bude ten gangster zač.

Zadruhé. Prigožin byl pro Putina hrozbou, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Názor

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější