Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Místo tiskovky Shakespeare? Schillerová pochybuje o Stanjurově příčetnosti, Kalouskovi nevadí divadlo, ale nesplněné sliby

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chyběl na včerejší vládní tiskové konferenci, a to i přesto, že jejím ústředním tématem byl konsolidační balíček, který vzešel z jeho rezortu. Namísto hájení úspor před novináři se šéf státní kasy zúčastnil shakespearovských slavností. Bývalí ministři jej z různých důvodů kritizují, podle rezortu nebyla jeho absence fatální.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kabinet Petra Fialy (ODS) včera schválil konsolidační balíček, a to v podobě, jaké jej vláda před více než měsícem prezentovala veřejnosti. Podle premiéra přinese v příštím roce úspory ve výši 90 miliard korun, v přespříštím pak 150 miliard.

Při projednávání tohoto bodu byl i šéf státní kasy, následně však Stanjuru nahradil jeho náměstek, a ministr se tak nezúčastnil ani brífinku po jednání kabinetu – přestože jeho ústředním bodem byl konsolidační balíček, který vzešel z jeho ministerstva, či zvýšení rodičovského příspěvku.

Namísto odpovídání na dotazy novinářů k průběhu jednání či konečné podobě balíčku se Stanjura nacházel na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě. Akce se zúčastnil také prezident Petr Pavel, jeho kancléřka Jana Vohralíková nebo šéf poslanců občanských demokratů Marek Benda.

Na dotaz Deníku N, zda nepovažuje Stanjura svou neúčast na tiskové konferenci za nevhodnou, reagoval rezort připomenutím, že při projednávání konsolidačního balíčku ministr na vládě byl.

„A pokud jde o brífink a ministrovu účast na něm, vzhledem k tomu, že vláda schválila legislativní verzi návrhu včera bez jakýchkoli zásadních změn a tento návrh je ministrem intenzivně komunikován již od jeho představení 11. května, nepovažujeme ministrovu včerejší neúčast na tiskové konferenci za fatální,“ napsala Deníku N ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace na rezortu financí Michaela Lagronová.

Stejně tak předseda vlády Petr Fiala Stanjurovu nepřítomnost hájil. „Pan ministr financí se zúčastnil jednání osobně v bodech, které předkládalo ministerstvo financí nebo byly důležité, včetně ozdravného balíčku,“ řekl premiér. Zastoupení člena vlády jeho náměstkem na jednání kabinetu je podle jeho slov „standardní“.

„Hlas příslušného rezortu tam je a hlídáme si, abychom měli dostatečný počet členů vlády, kteří reprezentují jednotlivé politické strany, tak abychom se v jednotlivých klíčových věcech ve vládě nepřehlasovávali nebo nebyl někdo ve výhodě, protože tam zrovna ten či onen ministr není,“ dodal.

„Pochyby o příčetnosti jsou namístě“

S vysvětlením však není spokojená

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější