Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Strážník popsal násilí na lidech bez domova, přišel o část platu. „Také jsem dělal věci, na které nejsem hrdý,“ říká

Policejní hlídka kontroluje člověka bez domova u hlavního nádraží v Plzni. Ilustrační foto: ČTK
Policejní hlídka kontroluje člověka bez domova u hlavního nádraží v Plzni. Ilustrační foto: ČTK

Na jaře vzbudila pozornost bakalářská práce plzeňského strážníka Jana Bauera, který popsal údajně násilné chování svých kolegů k lidem bez domova. Následně na něj městská policie podala trestní oznámení a přeřadila jej na pozici s nižším finančním ohodnocením. V rozhovoru s Deníkem N Bauer vysvětluje, jestli se on sám někdy v roli strážníka násilného chování dopustil, zda o tématu jeho práce městská policie věděla nebo zda v návaznosti na zveřejněná svědectví změnila chování k lidem bez domova.

V rozhovoru se mimo jiné ptáme:

  • Proč Bauera nepodpořil někdo z jeho kolegů?
  • Dopustil se někdy sám ponižujícího nebo násilného chování?
  • Proč by zpětně zlepšil informování nadřízených?

Jak jste se k tématu své práce, v níž mimo jiné popisujete přístup strážníků k lidem bez domova, dostal?

Chtěl jsem psát o prostředí městské policie, které je mi blízké. Zvažoval jsem dvě témata – genderovou nerovnost u městské policie a téma vymáhání sociální kontroly. To první mi přišlo fádnější, někdo to už psal a já jsem chtěl dělat něco nového. Proto jsem si zvolil uplatňování sociální kontroly vůči lidem bez domova.

Dalším důvodem bylo, že u městské policie, kde jsem už osmým rokem, je podle mého názoru ze strany veřejnosti velký tlak na strážníky – což ovlivňuje i politiku města Plzně –, že problém bezdomovectví musíme vyřešit my jako represivní složka, což není možné. Tento názor se dokonce shodoval s názory všech respondentů, s nimiž jsem prováděl rozhovory.

Můžete nějak zjednodušeně popsat, jak vaše bakalářská práce vznikala?

Vznikala na základě rozhovorů s respondenty, kterými byli mí kolegové z městské policie v Plzni. Měl jsem připravené polostrukturované rozhovory a výpovědi kolegů jsem poté kódoval a přiřazoval je do různých teoretických konceptů v antropologii.

Původně jsem to chtěl psát z vlastní zkušenosti, ale od toho jsem nakonec upustil. Chtěl jsem k tomu přistupovat jako antropolog, ne jako policista, což se mi, myslím, podařilo.

Byl jste sám v pozici strážníka svědkem nějakého ponižujícího nebo násilného chování vůči lidem bez domova?

Byl jsem svědkem chování, které

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Sociální politika

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější