Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rodina, kostel a politika. Zemědělství převzal chovatel tří ovcí přezdívaný Hardy

Nový ministr zemědělství Marek Výborný. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Nový ministr zemědělství Marek Výborný. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

V politice začínal jako zastupitel východočeského maloměsta, dnes se stal šéfem jednoho z nejnáročnějších vládních úřadů – ministerstva zemědělství. Ve skautu má přezdívku Hardy, mezi sněmovními kolegy zase pověst schopného vyjednavače a týmového hráče. Představujeme nového člena vlády Marka Výborného.

Nástup lidovce Marka Výborného na post ministra zemědělství je v jistém smyslu výjimečný. Teprve podruhé za posledních více než třicet let totiž jednu z nejvyšších politických funkcí v zemi získává syn bývalého ministra.

V české politice sice existují rodinné klany, nicméně není běžné, že by se příbuzní dostávali do vlády. To se od roku 1989 podařilo jen Jiřímu Dienstbierovi (ministr zahraničí) a jeho stejnojmennému synovi, který v kabinetu Bohuslava Sobotky vedl rezort pro lidská práva a rovné příležitosti.

Lidovec Miloslav Výborný byl v druhé polovině 90. let ministrem obrany (a poté i ministrem bez portfeje) ve vládě Václava Klause. Se synem jej spojuje mimo jiné to, že úřad přebíral v situaci, kdy o něm mnoho nevěděl.

Život Marka Výborného ve zkratce vystihují tři pilíře: kostel, rodina a politika.

„Nechybí mu intelektuální zázemí, je z právnické rodiny, ale přitom je bytostně spjatý se svým regionem. Je zakotvený i ve víře, v hudbě, ale nejsou mu cizí ani praktické záležitosti – žehlí, vaří a chová ovce. V mnohém je typický pro náš lidovecký profil, protože není zaměřený jen jedním směrem,“ popisuje svého kolegu někdejší předseda strany Pavel Bělobrádek.

Marek Výborný (vpravo) a Pavel Bělobrádek na snímku z roku 2019. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Výborného cesta do nejvyšší politiky začala volbami v roce 2017, kdy se stal poslancem za Pardubický kraj. Veřejně angažovaný však byl už mnoho let předtím jako ředitel gymnázia Mozartova v Pardubicích, jako aktivní člen České křesťanské akademie nebo jako spolupořadatel festivalu Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje.

Angažuje se také v pěveckém sboru Vlastislav v Heřmanově Městci, odkud pochází, kde dodnes žije a kde je od roku 2006 zastupitelem. Jako mnozí jiní lidovci tedy začínal v komunální politice.

Ve volbách do krajského zastupitelstva se mu zpočátku nedařilo. To ovšem změnil rok 2012. Jako lidovec na kandidátce Koalice pro Pardubický kraj se z původně 20. místa vyhoupl díky preferenčním hlasům na třetí pozici.

O dva roky později na podzim 2014 se dostal do širšího povědomí veřejnosti, když na protest proti vulgaritám tehdejšího prezidenta Miloše Zemana

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Praha

Sjezd KDU-ČSL

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější