Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čečenský bojovník na Ukrajině byl hitem TikToku – než se provalilo, že „válčí“ uprostřed Číny

Vodka, med, sušené mléko – obchody sice mohly jít lépe, ale i tak stihl „Čečenec“ odbavit přes dvě stě objednávek. A byl by stihl ještě víc, kdyby to tou dobou už neměl spočítané. Foto: Douyin. Koláž: Deník N
Vodka, med, sušené mléko – obchody sice mohly jít lépe, ale i tak stihl „Čečenec“ odbavit přes dvě stě objednávek. A byl by stihl ještě víc, kdyby to tou dobou už neměl spočítané. Foto: Douyin. Koláž: Deník N

Ovládl ukrajinskou jadernou elektrárnu. Odrazil americké mariňáky. A dokonce se zmocnil Zelenského limuzíny! Jeho videa z bojiště hltaly na čínském TikToku Douyin statisíce lidí, kterým prodával ruskou vodku a med – než se z vousatého Čečence vyklubal mistr deepfake ze střední Číny.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Oblíbil si frázi, kterou své publikum vždy na úvod vítal: „Zdravím vás, čínští přátelé!“

A často rovnou dodal, co je zač: „Tady bojovník z čečenských speciálních jednotek z Ruska!“

Pš! Pš! Pš! u jaderné elektrárny

Měl vyholenou hlavu, bujné vousy a pistoli. Ale své sledující (kterých na Douyinu, čínské a původní verzi celosvětově oblíbené sociální sítě TikTok, postupně nasbíral na 400 000) vzrušoval hlavně úžasnými historkami z ukrajinského bojiště.

S morálním rozměrem svých dobrodružství v brutálně napadené zemi si svou oholenou hlavu nelámal, a proč by taky měl? Vždyť v těch příbězích vystupoval jako neohrožený hrdina.

A že těch eskapád bylo! „Zdravím vás, čínští přátelé!“ hlásal a za ním se v dálce tyčily obří chladicí věže. „Teď jsme na Ukrajině, u charkovské jaderné elektrárny. Zrovna jsme to tady dobyli. Já se tam do toho pustil: Pš! Pš! Pš!“ napodoboval zvuk střelby a šermoval paží.

K tomu prozradil, že na místě polapili pár „velkých ryb“. V rukách Čečenců skončil i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Ruská válka na Ukrajině

Technologie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější