Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael drony, jde podle něj o odvetu

Navýšení rodičovského příspěvku bude stát miliardy navíc. V rozpočtu na příští rok ale není ani nejmírnější verze

Vysoká inflace snížila reálné příjmy domácností. Ilustrační foto: Fotolia
Vysoká inflace snížila reálné příjmy domácností. Ilustrační foto: Fotolia

Šéfové koaličních stran se minulý týden předběžně shodli na navýšení rodičovského příspěvku, který se naposledy valorizoval na začátku roku 2020. Současná částka 300 tisíc korun tak neodpovídá růstu životních nákladů v době vysoké inflace. Podle oznámené dohody se příspěvek zvýší o padesát tisíc korun. Růst dávky ale není započítaný do první verze státního rozpočtu pro příští rok, který počítá se schodkem ve výši 235 miliard korun. Ten se proto v případě finální dohody bude muset dále prohloubit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jednotlivé politické strany začaly po zvýšení rodičovského příspěvku volat kvůli vysoké inflaci, která snížila reálné příjmy českých domácností. Na růstu celkové vyplacené částky o 50 tisíc korun se vláda dohodla minulou středu. Nově by tak dosahovala 350 tisíc korun, maximální doba jejího čerpání se ale má zkrátit ze čtyř na tři roky. V Česku dlouhodobě patří mezi nejdelší v Evropské unii. Růst se má týkat dětí narozených od ledna příštího roku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí Deníku N napsalo, že v příštím roce by růst pro státní rozpočet znamenal náklady ve výši

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sociální politika

Veřejné finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější