Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

České filmy z Varů: „Z ukázek to nevypadá jako typický český film… kéž by!“

Andrea Mohylová ve filmu Bod obnovy. Foto: Kviff
Andrea Mohylová ve filmu Bod obnovy. Foto: Kviff

Ambiciózní a zdravě sebevědomá je podle uměleckého ředitele Karla Ocha kolekce domácích snímků na MFF Karlovy Vary, který právě začíná. Loni před festivalem kolektiv českých filmařů zveřejnil několik textů kritizujících tuzemskou kinematografii za její strnulost a provinčnost. Jak si domácí tvůrci stojí teď?

Pětadvacet českých filmů (a tři archivní československé včetně kultovního Kulového blesku) uvádí letos mezinárodní festival v Karlových Varech. To je ohromující číslo, které trochu vysvětluje fakt, že polovina z těchto snímků jsou krátkometrážní filmy, většinou od studentů či absolventů pražské FAMU.

Řada z nich už má na kontě mnohá ocenění či účast na zahraničních festivalech. Českého lva a dvě ceny z FAMUfestu má Vinland Martina Kuby, stejně jako Rituály Damiána Vondráška.

Oba filmy jsou z FAMU, stejně jako půvabný animovaný snímek Deniska umřela Philippa Kastnera, uvedený už na Berlinale či Anifilmu.

MFF Karlovy Vary v Deníku N

Všechny naše články z MFF Karlovy Vary najdete zde.

Kompletní zpravodajství z MFF zde.

Famáckým filmům se v posledních letech daří i na festivalech, nejen těm zmíněným výše. „Vidíme na škole vyrůstat silnou generaci filmařek a filmařů, kteří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Karlovarský filmový festival

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější