Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Díry ve dveřích, vymontované sifony. Zde se léčí děti s nejtěžšími psychickými problémy a nevejdou se sem

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ještě před třemi měsíci plánoval ministr zdravotnictví klíčovou dětskou nemocnici zrušit a pacienty přesunout do nově vzniklého soukromého zařízení v Berouně. Chtěl tak řešit zoufalou situaci prostor, ve kterých se Dětská psychiatrická nemocnice v Lounech nachází. Od původního plánu nakonec ministerstvo upustilo. Jak ukazuje reportáž Deníku N, problémy má nemocnice dál.

Dětská psychiatrická nemocnice v Lounech je klíčovým zařízením v Česku. Je jednou za tří nemocnic pro děti s psychickými potížemi v celé zemi. Záchranky sem svážejí děti i z okolních krajů, polovinu tvoří pacienti z Prahy a Středočeského kraje.

Léčí se tu děti s těmi nejvážnějšími diagnózami – například ty, které se pokusily o sebevraždu, trpí bludy, halucinacemi, autismem, poruchami příjmu potravy nebo různými typy mentální retardace.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vzhled ani kapacita budovy ale důležitosti tohoto zařízení neodpovídá. V lounské nemocnici je celkem padesát lůžek, ale na takové množství dětí je budova malá. Kapacita zoufale nestačí.

Deník N udělal reportáže ze dvou odlišných psychiatrických center – z nově vznikajícího, luxusního soukromého centra v Berouně a ze státní psychiatrické nemocnice pro děti v Lounech, která je klíčovým zařízením v Česku. Zatímco lounská nemocnice bez většího zájmu státu uvadá, soukromé berounské centrum, kterému fandí vládnoucí politici, se chystá převzít velkou část pacientů i lékařů.

„Pro děti by přitom bylo mnohem lepší, kdyby se mohly rozdělit po pokojích podle věku a diagnózy. Na to ale není prostor. Na jednom oddělení tak bývají třeba pětileté děti s těžkou formou ADHD, které jsou vzhůru od pěti ráno, běhají po chodbě a jsou hlučné, zároveň s dospívajícími, kteří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější