Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Strategie Západu během Prigožinovy vzpoury: Hlavně ať si Putin nemyslí, že ji organizujeme my

Jevgenij Prigožin, když v květnu oznamoval dobytí Bachmutu. Foto: kanál Jevgenije Prigožina, Wikimedia Commons
Jevgenij Prigožin, když v květnu oznamoval dobytí Bachmutu. Foto: kanál Jevgenije Prigožina, Wikimedia Commons

Mnohé země v NATO, zejména Poláci a pobaltské státy, by byly rády, kdyby Vladimir Putin v úřadu skončil. Také americký prezident Joe Biden ho nazval válečným zločincem, který páchá genocidu. Loni v Polsku v projevu řekl, že „ten muž musí skončit“, což jeho poradci později vysvětlovali jako přeřeknutí, nikoli oficiální politiku USA. Západ se ale zároveň od začátku války proti Ukrajině obává, kdo by Putina nahradil a co by to znamenalo pro největší zemi na světě, která má tisíce jaderných zbraní. Bojí se, že Putinův pád povede k politické nestabilitě v Rusku, případně až k občanské válce či rozpadu země. V sobotu to pár hodin vypadalo, že tyto obavy se začaly naplňovat.

To, že by Putina mohl nahradit člověk jako Jevgenij Prigožin, byl podle bývalého britského obranného atašé v Moskvě Johna Foremana „nejhorší scénář“. „Prigožin není nějaký liberál milující mír. Je to fašista,“ zhodnotil v britských Times muže, jehož vojáci páchají válečné zločiny nejen na Ukrajině, ale i v Sýrii a v Africe, a který před americkými volbami v roce 2016 organizoval dezinformační kampaň.

I když scénář politické nestability v Rusku západní diplomaté nevylučovali, podle Foremana je překvapila rychlost, jakou se události odehrály. „Naše hodnocení vždy bylo, že to bude postupné. Neměl to být náhlý pochod na Moskvu,“ dodal.

Americké tajné služby ale podle amerických médií měly předem informace, že Prigožin se chystá něco udělat. Podle New York Times informovaly Bílý dům, Pentagon i klíčové politiky v Kongresu o možnosti, že šéf vagnerovců spustí ozbrojené povstání.

Zatímco měsíce před plánovanou novou ruskou invazí americké tajné služby pouštěly do médií informace, že se Rusko chystá napadnout Ukrajinu, které se nakonec potvrdily, tentokrát podobné informace zadržovaly a nezveřejnily je. Důvod podle New York Times byl ten

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jevgenij Prigožin

NATO

Rusko

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější