A co když sobotní události poskytly Putinovi v očích mnoha Rusů druhou šanci?

Komentář Michaela Romancova: Minulou sobotu se v Rusku něco stalo. Kdyby se jednalo o přírodní úkaz, tak bychom již touto dobou poměrně bezpečně věděli nejen, o co šlo, ale pravděpodobně i proč k tomu došlo. Měli bychom rámcovou představu o výši škod a sledovali bychom postup záchranných prací. Jenže v Rusku se nejednalo o přírodní úkaz, ale o dílo člověka. Dnešní pohled na to, co se vlastně událo a jaké to bude mít důsledky, se může zakrátko změnit. A možná i několikrát.
Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Rusko je nástupcem Sovětského svazu a ten, jak známo, byl zemí neomezených možností. V Rusku však posledních třiadvacet let uváděl cokoli zásadního do pohybu pouze jeden člověk. Vladimir Putin měl neomezené možnosti, všichni ostatní se drželi po jeho boku, respektive disciplinovaně zaujímali to místo v mocenské pyramidě, které jim bylo určeno. Tzv. „události soboty 24. června“ – zdá se, že se režim rozhodl právě pro toto oficiální označení – však tento obraz mohou změnit. Mohou, ale nemusí. Proč? Jednoduše proto, že zatím víme jen málo o obsahu toho, co se v sobotu stalo, a i to málo, co víme, už v Moskvě začínají upravovat dle svých potřeb.
TASS, který po celou sobotu poměrně rychle informoval o všem podstatném, má na svém webu sekci s názvem „Pokus o ozbrojenou vzpouru SVS (soukromá vojenská společnost) Vagner“. V části s názvem „Co je známo o Prigožinově pokusu zorganizovat vojenskou vzpouru“ stojí: „Večer 23. června se na kanálu Jevgenije Prigožina, zakladatele SVS Vagner, v síti Telegram objevilo několik zvukových záznamů, ve kterých tvrdil, že jeho jednotky byly zasaženy. Obvinil z toho ruské vojenské vedení. FSB proti němu zahájila trestní řízení za výzvu k ozbrojené vzpouře. Ráno 24. června ruský prezident Vladimir Putin v televizním projevu k Rusům, personálu ozbrojených sil RF a policistům nazval akce SVS ozbrojenou vzpourou a zradou. Večer téhož dne běloruský prezident Alexandr Lukašenko po dohodě s Putinem jednal s Prigožinem. V důsledku toho byl vypracován plán na deeskalaci situace.“
Rámcově tomu tak skutečně bylo, ale řada podstatných informací – zatím jsou všechny na webu TASS i jiných ruských médií dohledatelné – v tomto výčtu chybí. Například se tam nic nepíše o úspěšném vstupu vagnerovců do Rostova na Donu a následném pohybu na Voroněž a Moskvu; o tom, že Putin sice vystoupil, ale spíš než ráno to bylo dopoledne; že vagnerovcům zjevně nikdo – včetně ozbrojených složek režimu – dlouhou dobu jejich putování nijak nekomplikoval atd.
Vše však působí dojmem, že režim