Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jourová: Lamentace, že za všechno může Putin, jsou alibi pro liberální demokraty

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Foto: Evropská komise
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Foto: Evropská komise

Zásadní je, aby se odlišovala ověřitelná fakta a lži, na názory se sahat nesmí. „To je koncept regulace, se kterou se pan Musk i další majitelé platforem musí srovnat,“ říká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. V rozhovoru vysvětluje, jak nová unijní pravidla změní sociální sítě v Evropě i jak Unie reaguje na nástup umělé inteligence. Kromě toho už se chystá na svůj konec na postu eurokomisařky a plánuje další profesní budoucnost. Členkou ANO zůstává, k fungování hnutí má ale výhrady. „Pan předseda Babiš udává tón, se kterým nesouzním,“ říká.

Co se v rozhovoru také dozvíte:

  • Může v Evropě skončit Twitter?
  • Jak má nová unijní regulace změnit sociální sítě a co přinese digitálním gigantům?
  • Proč si podle ní berou evropští liberální demokraté Putina jako alibi?
  • Jak přemýšlí o své budoucnosti a co chce dělat po odchodu z Komise?
  • A zůstane v hnutí ANO?

V Česku zarezonovala část vašeho vyjádření ohledně Twitteru –⁠ pokud tato sociální síť nebude dodržovat pravidla, která od srpna začínají platit pro velké platformy, mohla by mít problémy, v krajním případě může být i zakázána. Jak moc je to pravděpodobné?

Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. Po mnoha letech debat, jestli regulovat digitální prostor, jsme se rozhodli pro potřebnou a přiměřenou míru regulace. Když chce někdo na evropském trhu vydělávat, bude muset dodržovat pravidla.

V případě, že se tak dít nebude, může být taková firma sankcionována. Je na jejím rozhodnutí, jestli jí to stojí za to, aby pravidla prostě ignorovala. Z posledních vyjádření pana Elona Muska (vlastník Twitteru, pozn. red.) nemám pocit, že by to chtěl dělat.

Musk ve Francii řekl, že Twitter se novým pravidlům podřídí.

Nechci nic dopředu předjímat. Budeme kontrolovat, jak se dodržují pravidla, v principu mají za cíl zvýšit odpovědnost platforem. Nyní mají skutečně obrovskou moc a ta musí být doprovozena odpovědností. To, jestli někdo může zakázat fungování Twitteru, přesně popisuje legislativa, nařízení o digitálních službách. Při opakovaném nedodržování pravidel se může stát, že fungování platformy pozastaví soud. Není to tak, že by podobnou pravomoc měla Evropská komise.

Hodně jsem přemýšlela nad debatou, která se vedla v Česku a při níž někteří v této souvislosti odkazovali na cenzuru a komunistický režim. Musím říct, že po celá léta, co tady jsem a účastním se přípravy nových pravidel pro fungování sítí, odolávám tlakům z dvou extrémních stran.

Jedna volá po regulaci, zákazu, mazání obsahu, menší toleranci k politické nekorektnosti, ironii, satiře nebo nepohodlným názorům. Druhá strana zase říká, že do veřejné debaty se nemá sahat i za cenu toho, že se v digitálním prostoru šíří nenávist, podněcování násilí nebo – v některých státech trestné – popírání holokaustu.

To se bavíme o americkém přístupu ke svobodě slova?

Přesně tak. Celou dobu čelíme těmto dvěma tlakům a mně pomáhala zkušenost života v cenzuře. To je velice silná vakcína proti tomu, abyste sám nespustil proces, který by v cenzuru mohl vyústit. Svoboda slova je svatý grál. Musíme ale umět přiměřeně reagovat na jeho zneužívání.

Na sociálních sítích se šíří dezinformace, které nejsou ve velké většině případů nelegální, nicméně jsou škodlivé. Navrhli jsme tudíž, aby samy platformy umožnily ověřování obsahu –⁠ nikoli mazání, ale ověřování. Zásadní je, aby se jasně a tvrdě odlišovala ověřitelná fakta a lži. Na názory se sahat nesmí. To je koncept regulace, se kterou se pan Musk

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Dezinformace

Evropská unie

Rozhovory

Umělá inteligence

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější